התכנית בלימודי דיפלומטיה ע"ש אבא אבן

 אנו חיים בעידן של גלובליזציה מהירה ומעמיקה: אמצעים טכנולוגיים חדשניים מאפשרים בימינו מעבר מהיר של מידע, כספים, אנשים וכוחות צבא מנקודה אחת בעולם לאחרת. קצב התרחשותם של

אירועים מהיר בהרבה מבעבר, והעולם הופך, כמאמר הקלישאה, לכפר גלובלי קטן. אנו מאמינים כי בתנאים אלה, ולאור התפתחויות מרחיקות לכת בתחומי הכלכלה, התקשורת, תורת הלחימה והשיטות ליישוב סכסוכים בין-מדינתיים וכלל מערכתיים, הופכת הדיפלומטיה להיות תחום עיסוק ראשון במעלה בחשיבותו. זהו כלי מפתח שנועד לאפשר לעמים ומדינות להתמודד בהצלחה עם אתגרי הגלובליזציה.

בשל החשיבות הגוברת של הדיפלומטיה בעידן זה, אנו סבורים שיש צורך חיוני בתוכניות לימוד שיכשירו אנשים ראויים במיוחד למשימות מאתגרות אלה. לפיכך, אנו גאים להציג תוכנית חדשנית וייחודית: לימודי תואר מוסמך בעיון, חקר וניהול דיפלומטיה מקצועית ומפוכחת, בשם המדינה כמו גם למען הקהילה הבינלאומית.

התוכנית, אשר פתחה את שעריה בשנת הלימודים תשס"ג (2002), היא הראשונה וגם היחידה מסוגה בארץ. בתכניה התיאורטיים, היא משתווה לתוכניות מקבילות באוניברסיטאות מובילות בחו"ל; אולם, אנו מאמינים בצורך ברובד נוסף, מעשי ויישומי, המתייחס באופן ספציפי לצרכיה, בעיותיה ושיטותיה של הדיפלומטיה הישראלית. מסגרת הלימודים מאפשרת השגת תואר מוסמך תוך שנתיים, במהלכן ייחשף הסטודנט לסקירת התפתחות ההיסטורית של הדיפלומטיה החדשה והמתחדשת, ללימוד תיאוריות שונות על מבנה ותפקוד המערכת הבינלאומית והמקצוע הדיפלומטי, ולמפגש עם אנשי המעשה של הדיפלומטיה הישראלית.

התוכנית הינה איכותית, ולפיכך תקפיד על סינון זהיר וקפדני של המועמדים; מדי שנה מתקבלים לתוכנית כ-30 סטודנטים בלבד.

היות והתוכנית מעוניינת לתת לסטודנטים לא רק בסיס תיאורטי, אלא גם ידע וכישורים מעשיים, מתקיימת במסגרת התוכנית פעילות חוץ-כיתתית שוטפת, בנוסף ומעבר ללימודים הפורמליים, שהסטודנטים נדרשים לנכוח בה. בין היתר כוללת פעילות זו יום עיון וסיור במשרד החוץ בירושלים; פורום הבמה הדיפלומטית בו נידונות סוגיות עכשוויות בהשתתפות חברי הסגל הביטחוני והדיפלומטי בארץ, ערבי עיון ועוד.

בעלי מוטיבציה גבוהה ותפישת עולם מרחבית; אנשים הרואים את החשיבות של שכנוע, הסבר, ייצוג מתורבת, פתיחות לאחר, כושר הידברות ומשא ומתן; המתעניינים בקידמה וקידום שלום בין עמים – מוזמנים להצטרף אלינו וליטול חלק בהעלאת הדיפלומטיה, כאומנות וכמדע, למעמד בכיר וראוי, בעתיד כבעבר.

 

יצירת קשר


פנינה משה - רכזת התכנית
טלפון: 03-6406185
פקס: 03-6409515
אימייל: PninaM@tauex.tau.ac.il 
בנין נפתלי, חדר 512
 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף