תואר ראשון במדע המדינה

הבוגרים.ות משתלבים.ות עם סיום הלימודים: 43% בהייטק, 31% במגזר העסקי, שוק ההון, מסחר ותקשורת ו-20% במגזר הציבורי, ארגונים בינלאומיים, החברה האזרחית והמגזר השלישי. אחרות.ים משתלבות.ים במחקר ובהוראה וממשיכות.ים את לימודיהן.ם לתארים מתקדמים בארץ ובעולם.

האם chat gpt יכול לכתוב חוקות? מה מסביר שינויי משטר? למה הסיכוי שתפרוץ מלחמה בין ארה"ב לקנדה כל כך קטן? מי מגן על הפרטיות שלנו בעידן הסייבר? האם קיימת שיטת בחירות אידיאלית? מה מלמדים אותנו נתוני ענק על ההשלכות הכלכליות של שיטות ממשל שונות? מה זו דמוקרטיה?

החידושים העצומים בשנים האחרונות בתחום הבינה המלאכותית, נתוני ענק וסייבר משפיעים על האופן שבו מתנהלת הפוליטיקה, הן ברמה הלאומית והן ברמה הבינלאומית. הפיתוחים הטכנולוגים המואצים הללו משפיעים גם על האופן שבו אנחנו לומדים את "מדע הפוליטיקה" (political science), במסגרת התואר הראשון בביה"ס למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים. לאחרונה עברה תכנית הלימודים מספר שינויים חשובים, שנועדו לגוון את מסלולי הלימוד, להתאים את התכנית לעידן הדיגיטלי ולעולם הגלובלי, וכן לאפשר לסטודנטים התמחות מקצועית ופרקטית והכנה מעשית לקראת המשך הקריירה.

 

אז איפה חידשנו?

  • התכנית החדשה כוללת מספר מסלולי התמחויות לבחירתכם, החל משנת הלימודים השנייה: (1) מסלול ביחסים בינלאומיים, דיפלומטיה ובטחון בעידן הגלובלי; (2) מסלול בממשל ופוליטיקה בעידן הדיגיטלי. אפשרות שלישית היא להשלים את התואר ללא מסלול התמחות ייחודי.
  • ניתן לשלב במסגרת הלימודים לתואר הראשון חטיבה בבינה מלאכותית ומדעי הנתונים (AI). חטיבה מורחבת בתחומים אלו ניתן לשלב במסגרת התכנית החד-חוגית או במסגרת דו-חוגי מדע המדינה וכלכלה*. חטיבה מצומצמת בבינה מלאכותית ומדעי הנתונים ניתן לשלב בכל מסגרת דו-חוגית במדע המדינה וללא דרישת קדם**.
  • מסלול מצטיינים בקבלה ישירה מאפשר השלמת תואר ראשון ושני בארבע שנים בלבד***.
  • הוספנו לתכנית הלימודים קורסי התמחות מעשית, חידשנו את קורס מדיניות ומדינאות מעשית, והוספנו תחומי לימוד חדשים כדוגמת פסיכולוגיה פוליטית, הפוליטיקה של הסייבר ועוד.

 

בין היתר ניתן ללמוד משפטים* ומדע המדינה (כחוג לאחר תואר) המיועד למתקבלים ללימודים משפטים המעוניינים להרחיב את השכלתם במדע המדינה.

 

לצד הידע הרב שתרכשו במסגרת הלימודים, התואר במדע המדינה מכוון לפתח כישורי ניתוח ומיומנויות חשיבה ומחקר הנדרשים לחשיבה וטיפול בסוגיות ואתגרים שעל סדר היום המדיני, כלכלי וחברתי. בוגרי.ות התואר הראשון מוצאות.ים את מקומם.ן במגוון עיסוקים בהייטק, בשירות הציבורי ובשוק הפרטי.

ע"פ נתוני סקר ארגון הבוגרים.ות בקרב מסיימי התואר הראשון בשנים 2017-2023 עולה שהבוגרים.ות שלנו משתלבים.ות עם סיום הלימודים: 43% בהייטק, 31% במגזר העסקי, שוק ההון, מסחר ותקשורת ו-20% במגזר הציבורי, ארגונים בינלאומיים, החברה האזרחית והמגזר השלישי. אחרות.ים משתלבות.ים במחקר ובהוראה וממשיכות.ים את לימודיהן.ם לתארים מתקדמים בארץ ובעולם.

 

_______

* בכפוף לתנאי הקבלה.

** תלמידים במסלול דו חוגי שילמדו את החטיבה המצומצמת במדעי הנתונים ידרשו ללמוד בנוסף עוד 6 ש"ס קורסי בחירה במדע המדינה.

*** מצטיינים במהלך לימודים יכולים להצטרף לתכנית מואצת להשלמת תואר ראשון ושני ב-4 שנים בלבד*.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף