תיאור הקורסים

החוג למדיניות ציבורית
תואר שני

  • קורסי חובה
  • קורסי בחירה
  • סמינרים

קורס השלמה

1082.4015.01 יסודות הכלכלה

הקורס נועד להקנות מושגים בסיסיים בחשיבה כלכלית. ההדגשים הינם בעיקר על יישומים ומדיניות בתחומי המיקרו והמאקרו כלכלה.
 

קורסי חובה

1082.1100.01 הדרכה במאגרי מידע במדיניות ציבורית

כל תלמיד חייב להשתתף בשנה הראשונה ללימודים בהדרכה חד פעמית בנושא שימוש במאגרי מידע במדיניות ציבורית. ההדרכה כוללת: עקרונות בסיסיים באוריינות מידע, השלבים בתהליך איתור המידע, הכרת משאבי המידע השונים (מאגרי מידע, כתבי עת אלקטרוניים, אתר אינטרנט) במדיניות ציבורית וההערכתם. על התלמיד להירשם להדרכה במסגרת הרישום לקורסי החוג, בשיטת "המכרז" (Bidding). הרישום אינו מצריך הקצאת נקודות.
 

1082.4053.01 מבוא למדיניות ציבורית

הקורס יסקור את המושגים המרכזיים והתאוריות במדיניות ציבורית. נושאי הדיון יתמקדו על שלושת המרכיבים הבסיסיים בתהליכי מדיניות: עיצוב, יישום והערכה.
 

1082.4038.01 מיקרו כלכלה

הקורס נועד להקנות לתלמיד את כלי הניתוח הבסיסיים של התאוריה המיקרו-כלכלית תוך הדגשת יישומם לבעיות החלטה אופייניות בסקטור הציבורי.
דרישה מוקדמת: יסודות הכלכלה.
 

1082.4046.01 משפט חוקתי ואתיקה ציבורית
הקורס יסקור את עיקרי המשפט הציבורי בישראל ויעסוק בעקרונות המשפט החוקתי והמשפט המנהלי. בקורס יידונו נושאים מרכזיים במשפט הציבורי וביניהם  המבנה החוקתי, רשויות המדינה והיחסים ביניהם, משפט חוקתי מוסדי ובעלי תפקידים מרכזיים. בקורס יידונו גם סוגיות הנוגעות לזכויות האדם כגון הזכות לשוויון, לחופש ביטוי, לחופש מידע , לחופש עיסוק ועוד. כמו כן הקורס ידון בכללי האתיקה החלים על נבחרי ציבור ועובדי המנהל הציבורי.  

 

1082.4018.01 כלכלה ציבורית

קורס זה עוסק בנושאי היסוד בכלכלת הסקטור הציבורי: הערכת פרויקטים, מוצרים ציבוריים, השפעות חיצוניות, כלכלה פוליטית, תועלת חברתית, ביטוח חברתי חלוקת הכנסות וכלכלת רווחה.
 

1082.4009.01 שיטות מחקר וסטטיסטיקה למדיניות ציבורית

שיטות מחקר, מדידה, מערכי מחקר, שיטות איסוף נתונים, עיבוד נתונים, רגרסיה, ניתוח כמותי רב משתני, מבחנים פרמטריים, דגימה, בדיקת השערות.

1082.4026.01 היבטים חברתיים ופוליטיים של מדיניות
הקורס מהווה המשך לקורס "מבוא למדיניות ציבורית", מתבסס עליו ומרחיב על מספר סוגיות מרכזיות במדיניות ציבורית. במהלך הקורס נחזור על מושגי היסוד שנלמדו בקורס מבוא למדיניות ציבורית ונצלול לעומק בהיבטים הקשורים למנהיגות ציבורית ברמות שונות, כישורי ניהול, עבודה עם שחקנים שונים ותהליכי למידה. הקורס יתבסס על הרצאות קצרות וישים דגש על עבודה של הסטודנטים במהלך השיעורים. בכל שיעור ננתח מקרי מבחן הקשורים לנושא השיעור, נתנסה במשחקי תפקידים להבנת נקודת המבט של שחקנים שונים, ונתנסה בתרגילים הקשורים לפיתוח כישורי מנהיגות. 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף