התקיפות של צבא רוסיה באוקראינה ביממה הראשונה למלחמה, בראי הרעיון המערכתי הרוסי

 

 

תקציר

ביומה הראשון של המלחמה באוקראינה שיגר צבא רוסיה כ-100 טילים בליסטיים וטילי שיוט מפלטפורמות קרקעיות, אוויריות וימיות, לעבר כ-30 מטרות ברחבי אוקראינה. העבודה שלהלן מבקשת לנתח באופן ראשוני את מאפייני "מכת פתיחה" זו. זאת, הן ברובד המערכתי, של זיקתה להגיונות האסטרטגיים והאופרטיביים הרוסיים במלחמה, והן ברובד הטקטי, של בחירת היעדים ודיוקי הפגיעה.

ב"מכת הפתיחה" נתקפו שדות תעופה, מחסני תחמושת, מערכות הגנ"א ונמל, בהלימה להיגיון האסטרטגי של הקרמלין, שמוערך שחתר להפיל במהירות את השלטון האוקראיני תוך הימנעות מפגיעה באזרחים. נדמה כי "מכת הפתיחה" לא נועדה להשבתת כל המתקנים שנפגעו, אלא לביצוע אקט תודעתי: תקיפה בו-זמנית בכל שטח אוקראינה, יצירת דיסאוריינטציה של ההנהגה המדינית והפיקוד הצבאי לגבי הכיוון העיקרי של המתקפה הרוסית, הנכחת העוצמה הרוסית בפני האוכלוסייה האוקראינית והרתעת המערב מפני התערבות בלחימה והזרמת סיוע מבחוץ, בין היתר ע"י תקיפה במחוזות המערביים של שטח אוקראינה. במסגרת זאת, מתבלט התפקיד של הטילים המדויקים ארוכי הטווח בתפיסה הרוסית של "הרתעה באמצעות שימוש מוגבל בכוח", במסגרתה, הטילים, להם גם תצורה גרעינית, מאותתים ליריב על הנחישות הרוסית, והעניין להימנע מהידרדרות במעלה סולם ההסלמה.

חלק גדול מיכולות ההגנ"א, מטוסי הקרב והכטמ"מ האוקראיניות לא נתקפו ולא נפגעו ב"מכת הפתיחה", ולא נעשה מאמץ רוסי אפקטיבי להשגת עליונות אווירית מהירה לאחר אי ההצלחה של מהלך הפתיחה.

תוכניות בניין הכוח הרוסיות ותפיסותיהם הצבאיות בשנים האחרונות ביקשו לממש את חזון "תשלובת מודיעין-מהלומה" ולבנות בצבא רוסיה יכולת פעולה רציפה לתקיפה מדויקת של מטרות בזמן אמת. מאפייני מכת הפתיחה - "רק" 100 חימושים, העדפת מטרות נייחות, ללא רציפות גלי התקיפה-  ומהלכי המשך אוויריים של צבא רוסיה בלחימה - הפעלה מוגבלת, שילוביות לוקה בחסר עם שאר הכוחות וללא השגת עליונות אווירית - מרמזים, כי החשיבה הצבאית הרוסית עודנה מקדימה את היכולת הצבאית האווירית ואת יכולות אש במסגרות האחרות.

בהסתמך על ניתוח תקיפות שדות התעופה ב"מכת הפתיחה" - מדגם של כ-21 מתוך כ-100 חימושים - מסתמן כי מידת הדיוק של הטילים הרוסיים נמוכה מהמקובל בחימוש GPS מערבי סטנדרטי: סיכוי של 50%-60% לפגיעה בדיוק של עד 10 מ' ושל 30%-40% להחטאה קרובה – 50-30 מ'. למידת הדיוק הנמוכה של הטילים הרוסיים ניתן להציע כמה הסברים משלימים. בין היתר ניתן לציין - אילוץ של כמות הטילים המדויקים שצבא רוסיה מסוגל לשגר בו-זמנית ומגבלות מלאי החימושים; קשיים מסתמנים בנושא של מודיעין זמן אמת וביכולת מימוש רעיון "תשלובת מודיעין-מהלומה", וכן הנחות יסוד שגויות כגון הציפיות להתנגדות מעטה של צבא אוקראינה והאוכלוסייה המקומית ולהשתלטות קרקעית מהירה על שטחים נרחבים במדינה.

 

למאמר המלא

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף