פאנל אינטרנטי הסתברותי, היחידי במדינת ישראל

מכון ב. י. כהן למחקרי דעת קהל באוניברסיטת תל-אביב שמח לדווח על בנייתו של פאנל אינטרנטי הסתברותי, המבוסס על מדגם מייצג, היחידי במדינת ישראל. הפאנל האינטרנטי ההסתברותי יכול להחליף סקרים פנים-אל-פנים או סקרים טלפוניים, ויתרונו בכך שניתן לקבל נתונים באיכות גבוהה בזמן מהיר ובכל מצב. בנוסף, הפאנל האינטרנטי הוא כלי מצוין עבור חוקרים הרוצים להמשיך לבצע מחקרים, תוך שמירה על סטנדרטים מתודולוגיים גבוהים, גם בתקופת משבר הקורונה.

הפאנל האינטרנטי ההסתברותי שונה מפאנלים שקיימים כיום בישראל בכך שהוא נבנה מתוך סקר טלפוני ייעודי לגיוס משתתפים בפאנל, המבוסס על דגימה רנדומלית של פרטים ממאגר מרשם האוכלוסין. הליך זה עומד בהלימה לסטנדרטים הסתברותיים במחקרי אינטרנט בעולם ומכאן יתרונותיו המתודולוגיים, שהעיקרי בהם הוא שהדגימה ההסתברותית מאפשרת לחשב את ההסתברות של כל פרט להדגם לסקר הגיוס. בנוסף, מאפייני הפרטים ממאגר מרשם האוכלוסין, מאפשרים להשוות את התפלגויות המאפיינים הדמוגרפיים בכל שלבי בניית הפאנל האינטרנטי, למאפייני האוכלוסייה.

סקר הגיוס הטלפוני מתבצע במכון באופן שוטף, החל מחודש מאי 2020, כך שהפאנל גדל ומתרענן כל הזמן. בסקר הטלפוני נשאלים המרואיינים שאלות בנושאים שונים כמו שימוש במחשב ובאינטרנט, עבודה ותעסוקה, פרטים דמוגרפיים, ובימים אלה, גם לגבי תחושות ומצב רוח בעקבות משבר הקורונה. שאלות אלו מאפשרות לבדוק את איכות המדגם, וכן לבנות מדגמים ייעודיים למחקרי האינטרנט בהתאם לצרכי המחקר.

בתום הריאיון מוזמן המרואיין להצטרף לפאנל האינטרנטי. יותר מ- 60% מהמרואיינים בסקר הטלפוני מסכימים להשתתף בפאנל האינטרנטי.  

 

 

הפאנל האינטרנטי ההסתברותי היחיד במדינת ישראל: ייצוגיות, דגימה הסתברותית, ותהליך הגיוס המורחב לפאנל

The First Web-Based Probabilistic Panel in Israel: Representativeness, Probability Sampling, and the Extended Panel Recruitment Process

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף