פאנל אינטרנטי הסתברותי, היחידי במדינת ישראל

מכון ב. י. כהן למחקרי דעת קהל באוניברסיטת תל-אביב שמח לדווח על בנייתו של פאנל אינטרנטי הסתברותי, המבוסס על מדגם מייצג, היחידי במדינת ישראל. הפאנל האינטרנטי ההסתברותי יכול להחליף סקרים פנים-אל-פנים או סקרים טלפוניים, ויתרונו בכך שניתן לקבל נתונים באיכות גבוהה בזמן מהיר ובכל מצב.

הפאנל האינטרנטי ההסתברותי של מכון כהן שונה מפאנלים שקיימים כיום בישראל בשני רכיבים מתודולוגיים חשובים: 1. הוא נבנה מתוך מדגם ייעודי, המשמש לגיוס המשתתפים בפאנל, ומבוסס על דגימה רנדומלית של פרטים ממאגר מרשם האוכלוסין. 2. הגיוס לפאנל מתבצע באמצעות שילוב של סקר טלפוני ייעודי וגיוס באמצעות דואר. הליך גיוס זה עומד בהלימה לסטנדרטים הסתברותיים באיכות המתודולוגית הגבוהה ביותר במחקרי אינטרנט בעולם (כמו ה- NORC באוניברסיטת מישגן ומחקרי מכון PEW בארה"ב) ומכאן יתרונותיו המתודולוגיים.

 

שלבי בניית הפאנל האינטרנטי ההסתברותי

גיוס המשתתפים לפאנל האינטרנטי החל בחודש מאי 2020, והוא מתבצע במכון באופן שוטף, הן באמצעות סקר טלפוני ייעודי, והן באמצעות גיוס דואר, כך שהפאנל גדל ומתרענן כל הזמן.  כיום מונה הפאנל כ- 11,000 מסכימים יהודים וכ- 1,000 מסכימים ערבים. תהליך הדגימה לצורך בנייתו של הפאנל האינטרנטי ההסתברותי, זהה לחלוטין לתהליך הדגימה בסקרים טלפוניים של מכון כהן וכולל שלב נוסף של גיוס דואר. רק האדם שנדגם יכול להיות חלק מהפאנל ולא אף אחד אחר במקומו.

בסקר הגיוס נשאלים המרואיינים שאלות לגבי שימוש במחשב ובאינטרנט ופרטים דמוגרפיים. בתום הריאיון מוזמן המרואיין להצטרף ולהיות חלק מהפאנל האינטרנטי. כ-75% מהמרואיינים בסקר הגיוס מסכימים להיות חלק מהפאנל האינטרנטי. לפירוט נוסף לגבי הפאנל האינטרנטי ההסתברותי של מכון כהן ראה: אתר המכון, פרסומי המכון, ידיעות מכון כהן 8 ו- 9.

 

הפאנל האינטרנטי ההסתברותי היחיד במדינת ישראל: ייצוגיות, דגימה הסתברותית, ותהליך הגיוס המורחב לפאנל

The First Web-Based Probabilistic Panel in Israel: Representativeness, Probability Sampling, and the Extended Panel Recruitment Process

 

 

חגיגת מצוינות במחקר - פרופ' סיגל אלון
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף