אנתרופולוגיה חברתית-תרבותית

החוג לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה

תואר שני
 

מרכזות המסלול: פרופ' עפרה גולדשטיין-גדעוני, ד"ר מיכל קרבאל-טובי

 

המסלול מיועד לתלמידות/ים בתואר השני המעוניינות/ים להעמיק את ההיכרות עם האנתרופולוגיה כתחום דעת ולשכלל את יכולתן/ם להשתלב בפרקטיקה המחקרית האתנוגרפית על משמעויותיה החברתיות והפוליטיות. מתווה הלימודים המגוון של המסלול מזמן מפגש עם השאלות העיוניות, עקרונות המחקר והמסגרות התיאורטיות אשר מארגנות את הפרספקטיבה האתנוגרפית ככלי לחקר, הבנה וייצוג של תצורות אנושיות מגוונות. בכך מספק מתווה הלימודים תשתית יציבה להמשך לימודים ומחקר לקראת תכנית דוקטורט. לצד עידוד המחשבה העיונית-אנליטית מתווה הלימודים במסלול ידגיש התנסות ופרקטיקה מחקרית ויקנה כלים לעריכת מחקר. הלימודים במסלול מתנהלים תוך ליווי והדרכה אישית של חברי הסגל בחוג המתמחים באנתרופולוגיה. תחומי המחקר שלהם כוללים בין השאר אנתרופולוגיה סימבולית, זקנה, מגדר, לאומיות ואתניות, שפה, חילוניות ודת, סביבה וחברה, מדינה ועוד – כל אלו במגוון הקשרים היסטוריים, לאומיים ופוליטיים בישראל, המזרח התיכון, יפן, אנגליה וארה"ב.
 

תכנית הלימודים במסלול

היקף שעות הלימוד במסלול הינו 28 ש"ס לתלמידים במסלול עם עבודת גמר (תזה) ו-36 ש"ס לתלמידים במסלול ללא עבודת גמר. עבודת הגמר שקולה ל-8 ש"ס לצורך חישוב שכר הלימוד.
 

1. קורסי "תיאוריות למתקדמים"

יש ללמוד 3 קורסים, בהיקף של 6 ש"ס.

  • סוגיות תיאורטיות באנתרופולוגיה - חובה במסלול
  • 2 קורסים נוספים מרשימת קורסי ה"תיאוריות למתקדמים".

2. קורסי "שיטות מחקר"

חובה ללמוד את שני הקורסים הבאים:

  • דילמות מתודולוגיות מרכזיות במדעי החברה
  • לשדה וחזרה: מתודולוגיה אתנוגרפית

מומלץ להשלים את קורסי התאוריות ושיטות המחקר בשנת הלימודים הראשונה.
 

3. סמינרים

  • פרקטיקום: אנתרופולוגיה חברתית-תרבותית (2 ש"ש)

         יש ללמוד את הפרקטיקום בשנת הלימודים הראשונה.

  • 2 סמינרים נוספים מרשימת הסמינרים המוצעים ע"י החוג

        מומלץ להתייעץ עם מרכזי/ות המסלול לגבי הסמינרים הנוספים.
 

4. סדנת תזה - 2 ש"ס - ללומדים במסלול עם תזה

תלמידים אשר ילמדו במסלול ללא עבודת גמר יחויבו בעבודת סיכום המבוססת על הלימודים בפרקטיקום של מסלול ההתמחות. תוכן העבודה ייקבע על ידי מרכזי המסלול והיא תיבדק על ידם. הציון לעבודה זו יהווה 10% מציון הגמר של לימודי התואר השני.[1]
 

5. שיעורי בחירה, להשלמת מניין השעות לתואר
בנוסף לשיעורי הבחירה המוצעים ע"י החוג  ניתן ללמוד קורסים נוספים מבין קורסי "התיאוריות למתקדמים", "שיטות המחקר" והסמינרים, שהם מעבר לדרישת המינימום.
כמו כן ניתן ללמוד עד שני קורסים מקורסי הבחירה והסמינרים מתכנית התואר הראשון או מקורסים הניתנים במסגרת חוגים אחרים באוניברסיטה, באישור יועצת התואר השני.


6. סמינר מחלקתי וסדנאות
​בחוג מתקיימים במהלך כל סמסטר סמינרים מחלקתיים וסדנאות מחקר בשלושה תחומי דעת: סדנה באנתרופולוגיה, סדנה בסוציולוגיה היסטורית ופוליטית וסדנה בריבוד ואי שוויון.
​בסמינר המחלקתי ובסדנאות מתנהלים דיונים מרתקים בתחומי הדעת הרלוונטיים. הסמינר והסדנאות אינם נמנים במניין השעות לתואר ומתקיימים לסירוגין בימי חמישי בשעות 14:00-16:00. על התלמידים להירשם לסמינר המחלקתי במהלך לימודיהם לתואר וההשתתפות בו הינה חובה. כמו כן, תלמידי התואר השני מוזמנים להשתתף מדי שנה בסדנאות המחקר על פי תחומי העניין שלהם. מועדי המפגשים של הסמינר והסדנאות מתפרסמים באתר החוג.

 

 

____________________
[1] לתלמידים שהחלו לימודיהם בחוג בתשע"ד ואילך.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף