תיאור הקורסים

ביה"ס למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים
התכנית ללימודי ביטחון

  • קורסי חובה
  • סמינרים
קורסי חובה

סמסטר א'
 

1052.4011 לוחמת סייבר ורובוטיקה
העידן הדיגיטלי, אשר הגיח כחלק ממהפכת המידע של המאה העשרים, הביא לשינויים מרחיקי לכת בטכנולוגיה ובתרבות האנושית. הלוחמה, כמאפיין מובהק של התרבות הטכנולוגית, השתנתה בהתאם באופן מהותי. שינויים אלה הביאו להצגתן של טכנולוגיות ודוקטרינות לוחמה חדשות המהוות אתגר לחשיבה האסטרטגית הקלאסית ומשנים את צורת הלוחמה, האסטרטגיה, ניהול הסיכונים והבטחון הלאומי. לוחמת הסייבר אינה עוד מדע בדיוני, אלא נתפסת כאלמנט יסודי בהערכת הסיכונים הלאומית והגלובלית של מדינות רבות.
במקביל, תרמה ההתפתחות המהירה של המחשבים להתפתחות של רובוטים ומערכות בלתי מאויישות, אשר נועדו להקל על האנושות. מערכות אלה נפוצות בעיקר בתעשיה ובביטחון (לדוגמא מל"טים, רובוטים לסילוק פצצות ומערכות תת-ימיות אוטונומיות - AUV), וממלאים משימות מובנות אשר אינן דורשות אינטליגנציה רבה. טיפין טיפין, עולה תפוצת הרובוטים גם בקרב הציבור הרחב וחברות מסחריות רבות רואות בחזונן רובוטים בכל בית.
הקורס סוקר בצורה מערכתית את התחום האינטרדיסציפלינרי והרב-מימדי של לוחמת הסייבר, חלקה ההולך וגדל בין תחומי הלוחמה הקלאסיים ובמערכת הבינלאומית וכן השינויים האסטרטגיים בטכנולוגיה, הגנה והתקפה. כן ידון הקורס בהתפתחות הרובוטיקה במקביל לסייבר, האם יוכלו הרובוטים בעתיד ליישם אינטליגנציה מלאכותית ולמלא משימות עצמאיות בהתאם? כיצד תשפיע התפתחות זו על אמנות המלחמה ומהן הבעיות האתיות הכרוכות בשימוש ברובוטים בשדה הקרב.

 
1052.0010.01 סוגיות בלימודים אסטרטגיים
הקורס יביא בפני התלמידים סוגיות הנוגעות לפתרונות אסטרטגיים לבעיות ביטחון שבפניהן ניצבות מעצמות מחד ומדינות קטנות (דוגמת ישראל) מאידך. במסגרת הדיון נבחין בין אסטרטגיה לאסטרטגיה רבתי ונדון במשתנים האסטרטגיים העיקריים מחד (כולל משתנים מעבר לעוצמה צבאית, כמו כלכלה, חברה ודמוגרפיה), ופתרונות אסטרטגיים מאידך. נדון הן בפתרונות הכוללים שימוש בכוח (מלחמה, כפייה, גרילה וכדומה) והן באלו שאינם משתמשים באופן ישיר בכוח (הרתעה, הסכמים בינלאומיים, בריתות וכו'). דגש מיוחד יושם על העקרונות של היתרון היחסי והגישה העקיפה ושימושיהם בבניין הכוח הנדרש להשגת מטרות אסטרטגיות. פרק מיוחד יוקדש לתפקידו של הנשק הגרעיני באסטרטגיה העולמית לאחר מלחמת העולם השנייה, ולסוגיות כמו תפוצת הנשק להשמדה המונית, בקרת חימוש ומשטרי ביטחון. לסיום נדון בתחומים חדשים ההולכים ותופשים את מקומם באסטרטגיה, כמו לוחמת מידע.

 

1052.0001.01 סוגיות בביטחון הלאומי של ישראל
הסדנה נועדה לחשוף את הסטודנטים בפני מגוון רחב של סוגיות עכשוויות מרכזיות בתחומי הביטחון הלאומי הישראלי. הסדנה בנויה מסדרת הרצאות אורח של אישים בכירים ממערכת הביטחון בהווה או עד לאחרונה. בכך ניתנת גם הזדמנות ייחודית להכיר אישים בולטים "מהמערכת" וכן את דפוסי החשיבה האסטרטגית מקרוב. בין הסוגיות הנדונות: מגמות עיקריות בעולם הערבי; האיום האיראני; תהליכי קבלת החלטות בישראל בדרג הלאומי; תכנון בדרג המדיני והצבאי העליון; חברה, כלכלה וביטחון; תקשורת וביטחון; יחסי ארה"ב-ישראל; והסוגייה הפלסטינית.

 

1052.4117.01 סדנת יובל נאמן למדע, לטכנולוגיה ולביטחון א'
סדרת ימי עיון בראשותו של פרופ' אלוף (מיל.) יצחק בן ישראל. במסגרת זו מתקיימים מידי שנה כשישה כנסים, העוסקים בהיבטים השונים של המדע, הטכנולוגיה והביטחון. המטרה היא ליצור בסיס לדיון פתוח באמצעות מרצים אורחים: אנשי ביטחון, צבא, פוליטיקה, תקשורת ואקדמיה. על התלמידים להירשם לסדנה במסגרת הרישום לקורסים בשיטת "המכרז" (Bidding). הרישום הינו סמסטריאלי ואינו מצריך הקצאת נקודות. פרוט מועדי הכנסים יישלח לתלמידים בדוא"ל.
 

1052.1000.01 הדרכה במאגרי מידע בלימודי ביטחון
כל התלמידים חייבים להשתתף בהדרכה חד פעמית בנושא שימוש במאגרי מידע בלימודי ביטחון. ההדרכה כוללת: עקרונות בסיסיים באוריינות מידע, השלבים בתהליך איתור המידע, הכרת משאבי המידע השונים (מאגרי מידע, כתבי עת אלקטרוניים, אתר אינטרנט) בלימודי ביטחון והערכתם.
על התלמידים להירשם להדרכה במסגרת הרישום לקורסי החוג בשיטת "המכרז" (Bidding). הרישום אינו מצריך הקצאת נקודות.


סמסטר ב'

1052.4118.01 סדנת יובל נאמן למדע, לטכנולוגיה ולביטחון ב'

סדרת ימי עיון בראשותו של פרופ' אלוף (מיל.) יצחק בן ישראל. במסגרת זו מתקיימים מידי שנה כשישה כנסים, העוסקים בהיבטים השונים של המדע, הטכנולוגיה והביטחון. המטרה היא ליצור בסיס לדיון פתוח באמצעות מרצים אורחים: אנשי ביטחון, צבא, פוליטיקה, תקשורת ואקדמיה. על התלמידים להירשם לסדנה במסגרת הרישום לקורסים בשיטת "המכרז" (Bidding). הרישום הינו סמסטריאלי ואינו מצריך הקצאת נקודות. פרוט מועדי הכנסים יישלח לתלמידים בדוא"ל.
 

1031.4582.01 מבוא למחשבה אסטרטגית מודרנית
הקורס מתחקה אחר התפתחות התיאוריות האסטרטגיות מאז המאה ה-18 ועד להווה תוך הצגתן בהקשרן התרבותי והפוליטי הרחב. החיפוש אחר תיאוריה כללית של המלחמה נפתח בתקופת ההשכלה וממשיך עם הגותו רבת ההשפעה של קלאוזביץ במסגרת תקופת הרומנטיקה. לאחר מכן בוחן הקורס את הדוקטרינות השונות של לוחמת יבשה וים במאה ה-19. לבסוף, נדונים החזונות של לוחמה ממוכנת במאה ה-20 ורעיונות הבלימה, המלחמה הקרה והמלחמה המוגבלת כפי שהופיעו במערב בעקבות מלחמת העולם הראשונה.
 

1052.0025.01 שיטות מחקר
הקורס נועד להקנות לתלמידים כלים מחקריים לביצוע עצמאי של פרויקט מחקר, כמו גם להקניית כלי ניתוח ביקורתיים להערכת מחקרים המתפרסמים בכתבי עת שונים.
​(הקורס משותף לתלמידי החוג למדע המדינה ולתלמידי התכנית ללימודי ביטחון והתכנית לדיפלומטיה).

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף