בוגרים

דיפלומטיה ובטחון לבכירים אוניברסיטת תל אביב - בוגרים​​​​

בין בוגרינו: תא"ל דניאל הגרי, אל"מ רעות רטיג- וייס, אל"מ משה טטרו, אל"מ מלי מאירי, תא"ל ירון פינקלמן, תא"ל איתי ברון, תא"ל רונן מנליס, עמיחי שיקלי, גלעד כהן, רפי הרפז, יצחק אילן ז"ל, אורנה שגיב ועוד רבים וטובים.


גלעד כהן, ראש אגף אסיה והפסיפיק במשרד החוץ והשגריר המיועד ליפן​"לימודי דיפלומטיה ובטחון לתואר שני היוו עבורי מתנה שלא ציפיתי שתניב פירות מקצועיים ואישיים טובים כל כך.

נכנסתי לקורס צוערים של משרד החוץ בשנת 1994 ויצאתי לשלוש שליחויות בחו"ל מטעם המשרד. כשנכנסתי ללימודי התואר, לאחר כמעט 30 שנה בשרות החוץ, לא שיערתי שהידע והכלים התאורטיים והמעשיים שאלמד, יוכלו לתרום לי משמעותית. חשבתי שהתואר יהיה טוב לנפש, להשכלה הכללית, לחיבור מסוים בין התאוריה לעבודת הדיפלומטיה המעשית ואולי לוותק במשכורת...

טעיתי. הלימודים, סגל ההוראה המצוין ועתיר הניסיון, האווירה הטובה ואפילו העבודות, הסמינרים, הרפראטים והמבחנים – העניקו לי כלים מעשיים ואקדמיים מעולים לחשיבה אחרת, מחוץ לקופסא, גם ברמה אסטרטגית וכן ראיית תהליכים לטווח ארוך. הלימודים עסקו במגוון נושאים עשיר בתחומי מדיניות החוץ הישראלית והבינלאומית, תהליכים אסטרטגיים, ניהול משא ומתן, סוגיות צבאיות, כלכלה ועוד ושילבו היטב בין המציאות הביטחונית והמדינית העכשווית לבין לקחים מהעבר הרחוק והקרוב. אני עושה שימוש יומיומי בכלים שרכשתי בתואר וסבור, שהכלים שקבלתי מסייעים לי להיות דיפלומט ועובד מדינה טוב יותר.

אני ממליץ בכל לב על התואר השני ללימודים האקזקוטיביים בדיפלומטיה ובטחון".

גלעד כהן, שגריר ישראל ביפן

 

רפי הרפז, שגריר ישראל לפיליפינים

"השתתפתי בתוכנית הבכירים לדיפלומטיה ובטחון בשנים2016-2017. שנת הלימודים היתה אחת מהחוויות המשכילות והמעשירות ביותר שעברתי בחיי. כאחד שעוסק בדיפלומטיה שנים רבות, השילוב של הלימוד האקדמי המגוון ביחד עם הניסיון המעשי שלי, איפשר לי לרכוש כלים חדשים ולהעמיק את ההבנה בנושאים רבים ומגוונים הנוגעים ישירות במרכיבי עבודתי היום יומית.

 רמת המרצים בתוכנית הינה הגבוהה ביותר שניתן לצפות לה. בחירת הנושאים משלבת היטב בין דיפלומטיה ובטחון. מעבר לכך, האינטראקציה בין משתתפי התוכנית הינה ערך מוסף חשוב. האווירה הטובה והקשרים הנמשכים עד היום הינם   העדות הטובה ביותר לכך".

 רפי הרפז, ראש אגף אסיה והפסיפיק במשרד החוץ ולשעבר שגריר ישראל בפיליפינים

 

צחק אילן ז"ל, סגן ראש השב"כ לשעבר

"בשנת הלימודים תשע"ב (2011-2012) למדתי לימודי תואר שני בתכנית לדיפלומטיה וביטחון לבכירים באוניברסיטת תל אביב.

התכנית עשירה בתכנים, מגוונת ועדכנית, מאירה את התחום מזוויות שונות, ומאפשרת לחבר בין תיאוריה למעשה ולאירועים אקטואליים. המרצים המעולים, הטיפול המצוין של צוות התכנית ורמה גבוהה של הסטודנטים הפכו את הלימודים לתקופה מהנה ומוצלחת מאוד".


יצחק אילן ז"ל, סגן ראש השב"כ לשעבר

 

אורנה שגיב, מנהלת מחלקת אסטרטגיה ארגונית, לשכת מנכ''ל, משרד החוץ "בחרתי בתכנית לדיפלומטיה ובטחון לבכירים באוניברסיטת תל אביב לאחר שבדקתי והשוויתי מספר תכניות דומות לתואר שני במוסדות נוספים. התכנית היתה מרתקת ואפשרה לי להעמיק את הידע הבסיסי שהיה לי במספר תחומים הנוגעים ישירות לעבודתי במשרד החוץ, ואף הציגה בפני נושאים חדשים שלא הייתי בקיאה בהם. נהניתי מאוד מן הלימודים ומן האווירה המצוינת ששררה בין הסטודנטים, אשר היוו פסיפס מעניין המשלב בעיקר בין אנשי מערכות הבטחון למיניהן מחד, ואנשי שירות החוץ מאידך. חשתי שחלק מן הקורסים גרמו לי לחשוב מחדש על נושאים שעמדתי לגביהם היתה מגובשת למדי ואני מכירה על כך תודה למרצים שעודדו דיון ושיח במהלך השיעורים. חשתי שהלימודים היוו שילוב בין נושאים תאורטיים שחשוב להבינם כרקע ובין נושאים רלבנטיים ומעשיים שעמדו על הפרק והינם בעלי חשיבות לכל העוסקים בנושאי בטחון לאומי ואסטרטגיה. תודה לסגל התכנית על תקופת לימודים מעניינת ומאתגרת". 

אורנה שגיב, שגרירת ישראל בתאילנד

 

ברק שרעבי, נספח ישראל בתאילנד

"הגעתי לתכנית לדיפלומטיה וביטחון לבכירים כעובד בשירות הדיפלומטי של ישראל, ואני חייב לציין שזה היה התואר שהכי נהניתי בו במסגרת האוניברסיטה. חווית הלימודים היתה גדושה במידע מרתק, שהועבר על ידי מרצים מהשורה הראשונה עם ידע רב שמשמשים אותי ביומיום, בעבודתי במדינות בחו"ל. עם כל זאת, המתנה הגדולה ביותר שקבלתי מהתואר היתה החברים המדהימים אותם הכרתי, שמכל אחד מהם למדתי. מערכות היחסים המיוחדות אותן רקמתי עם אנשים ממקומות שונים, כל אחד והרקע שלו. אנשים שאני גאה לקרוא להם חבריי ... אנשים איכותיים, אינטליגנטיים וחיוביים ... פשוט מלח הארץ ... הם לבד מהווים סיבה מספקת ללמוד בתואר זה ... כאשר הלימודים היו בונוס".

ברק שרעבי, נספח ישראל בתאילנד

 

ישראל סטרולוב, משרד החוץ

​"הלימודים בתכנית לתואר שני במסגרת התכנית לדיפלומטיה וביטחון, עסקו במגוון תחומים מרתק. הדיון והניתוח התמקדו גם בחומרים אקטואליים ועדכניים, וסיפקו אפשרות לקשור את התאוריה אל המציאות הישראלית והבינלאומית. הרקע התיאורטי והידע שהועבר במהלך הלימודים, סיפק לי חומר רקע, כמו גם כלים, שמסייעים לי רבות בביצוע המשימות הכרוכות בעבודתי. יש לציין שהאווירה האינטימית והחיובית בכיתה, החברים לספסל הלימודים, ומארג הקשרים האישיים שנרקם על רקע אלו. זאת, יחד עם גמישות תכנית הלימודים, וטיפול מסור מצד צוות התכנית, הפך את שנת לימודים לנוחה ומוצלחת אף יותר. יישר כוח לצוות המרצים בתכנית ולעושים במלאכה, ותודה חמה על שנת לימודים משכילה ומרתקת!"

ישראל סטרולוב, משרד החוץ

 
 

אלון מנדל,מהנדס סביבה, נובל אנרג'י, ספורטאי אולימפי ושיאן ישראל

"הנכס הגדול ביותר של התכנית, בנוסף לתוכן הלימודי שלה, הוא החומר האנושי של כיתת הלימוד שעושה את ההבדל. מניסיוני כספורטאי הישגי, אני יכול להעיד על חשיבות הקבוצה על הצלחת האינדיבידואל, וכך היה בתואר הזה, החיבור בין האנשים שמגיעים מתחומים ומגילאים שונים - עשה את ההבדל יותר מבכל תואר אחר אותו למדתי. האינפוטים והחוויות המתקבלים מניסיון של כל אחד מהתלמידים בכיתה, בין אם הוא עובד במשרד ממשלתי, הצבא או בשוק הפרטי, משלים את חומר הלימוד בצורה כזאת שמקבלים יותר מתואר אקדמי. ההזדמנות לשמוע וללמוד מאחרים ולקבל את הערך המוסף האמיתי מהתכנית".

אלון מנדל,מהנדס סביבה, נובל אנרג'י, ספורטאי אולימפי ושיאן ישראל (שחיה)


 

 

 "היו לי הזכות והעונג להימנות על תלמידי המחזור הראשון של התכנית לדיפלומטיה ובטחון של החוג למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב. הגעתי לתכנית לאחר שלוש קריירות, אמנם שונות, אך קשורות ביניהן בקשרים של ידע ואורינטציה:
- 24 שנות שרות סוערות ומסעירות בחיל האויר ושחרור בדרגת תת- אלוף.
- מנהל התכנית לפיתוח מטוס הלביא במשרד הבטחון, החל משנה לאחר תחילת הפרויקט ועד להפסקתו (למעלה מחמש שנים).
- ניהול הקבוצה למחקרי מערכות בטחוניות בחברת ייעוץ פרטית, במשך 18 שנים.
לתכנית התקבלתי עם תואר ראשון בהנדסה אוירונאוטית מהטכניון וקורס בניהול מתקדם מאוניברסיטת הארוורד. בלמודיי בתכנית זו, זכיתי לשתי תרומות משמעותיות, האחת בתחום הידע והשניה בתחום החברתי. בתחום הידע, רכשתי תובנות בנושאים של יחסים בינלאומיים, מדיניות, היסטוריה צבאית, ניהול משא ומתן, חוק בינלאומי ועוד. בחלק משעורים אלה, שכולם היו כה מענינים ומחכימים, שתהיתי האם פוליטקאים ומנהיגים רכשו ידע כזה, ואם כן, האם הם מיישמים אותו? בתחום החברתי, רכשתי הכרויות עם שלושים וכמה נשים וגברים, כולם צעירים ממני, כולם מבריקים וכולם מרתקים. מהקבוצה הזו, רכשתי גם חברים, שעל אף הפרשי הגיל, הם קרובים אלי ויקרים לי עד מאד. בכל מקרה, זו הייתה שנה מרתקת, מועילה ומהנה מאוד".

מנחם עיני

 

"התכנית לדיפלומטיה וביטחון לבכירים הנה תכנית מאתגרת ומרתקת, אשר אינה מסתפקת בפתיחת צוהר לעולם המדיני בטחוני, אלא נותנת למשתתף בה בסיס אקדמי ותורתי לעולם זה. תחומים של ההיסטוריה והגות צבאית, תאוריות ביחסים בין-לאומיים, היסטוריה מדינית, משפט בין- לאומי, כלכלה ופוליטיקה ועוד, מועברים בצורה מעניינת על ידי מיטב המרצים בתחום. סיימתי עם טעם של עוד והכי חשוב עם חברים חדשים מתחומי עיסוק מגוונים ומעניינת".

דרור שלו

 

"הלימוד בתכנית איפשר לי להעמיק ולהעשיר את ידיעותיי, ברמה גבוהה,ולהישאר מחובר לתחומי העשייה שוטפת. מלבד תכנים מעניינים ואקטואלים, נחשפתי במהלך השנה למרצים מצויינים ולסגל איכותי ומסור. אך בעיקר, התאפשר לי להכיר קבוצה רצינית ומקצועית, שתרמה לאווירת לימודים טובה וליצירת קשרי חברות חדשים".

מאיר שלומיוק

 

"התואר העניק לי בסיס מידע רחב בתחום הבינ"ל, הן בהכרת הכוחות הפועלים ומשפיעים בעבר ובהווה, והן בתחום הדיפלומטיה ומו"מ בינ"ל." נגיעות "בתחום המקרו כלכלה ומשפט בינ"ל משלים היטב את תמונה. סדנות משא ומתן הן כלי עבודה אמיתי עבורי. וחשוב לא פחות .. מכירים אנשים ורוכשים חברים חדשים".

טל בלנדר, משרד ביטחון

 

"כשחפשתי מקום ונושא ללמוד לתואר שני, משכה את עיניי תכנית הלימודים לדיפלומטיה וביטחון, בהיבט התכנים, הקורסים וגם בהיבט הנוחות אישית והגמישות.כיום, שנים לאחר סיום התואר, יכול אני להעיד כי התכנית עלתה על כל הציפיות ועודה מלווה אותי בתחומים שונים.

פתיחת אופקים לתחומים רבים, כגון כלכלה עולמית, המשפט בינלאומי, ביטחון לאומי, דיפלומטיה ועוד נושאים רבים ומגוונים גרמו, גם בהיבט הידע, ובייחוד בהיבט המחשבה לראות דברים ולנתח מקרים והתרחשויות מקומיים ועולמיים, דרך נקודת מבט אחרת. המרצים בתכנית הינם מבכירי המרצים בדגש על כאלה עם הניסיון ב'שטח' בתפקידים ציבוריים ופרטיים שהביאו את ניסיונם הרב לכיתה והציגו את הפרקטיקה ולא רק את התאוריה.

מכיוון שמדובר בתכנית המיועדת לבכירים, מארג התלמידים יצר גיבוש ודינאמיקה חיוביים בכיתה. הדבר בא לידי ביטוי אף במפגשים חברתיים, אירועים משותפים, ציון ימי הולדת וחגים בכיתה ועוד.בסך הכול, תכנית הלמודים,  הנושאים והתחומים הרבים בהם נגעה וכן העמיתים ללימודים, יחס הסגל, כל אלה הפכו את התואר ליחודי".

אלדד השני, קצין בחיל האוויר

 

"כעת, כשנים לאחר סיום לימודים בתכנית דיפלומטיה וביטחון לבכירים אוכל לסכם ולומר שלא רק שנהנתי, אלא, השכלתי בידע תיאורטי, אך שימושי, בהיבטים שונים של עיסוקים. נהנתי מאווירה אינטימית אך פתוחה;. מהחבר'ה - רובם ככולם בעלי ניסיון בתחומים נלמדים; מהמרצים;! ... ואפילו ממטלות הבית השכלתי, הן בצד תיאורטי והן בהרחבת אופקים בקיצור, שנה האינטנסיבית ומאתגרת, תודה! "

אודי איטם, שירות חוץ

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף