מדד השלום יוני

מדד השלום יוני 2019

  • למעלה ממחצית מהציבור היהודי בישראל מעדיף שלאחר הבחירות הבאות תוקם ממשלה בראשות הליכוד. יותר ממחצית מעדיפים גם ממשלה שתכלול את מפלגות הליכוד וכחול-לבן, או ממשלה שלא תכלול את המפלגות החרדיות. עם זאת, הממשלה בעלת הסיכוי הגבוה ביותר לקום בעיני הציבור היהודי היא ממשלת ימין בראשות הליכוד עם המפלגות החרדיות. הציבור הערבי תומך ברובו בממשלת שמאל, אך מצטרף להערכה באשר לסיכויי ההקמה הגבוהים יותר של ממשלת ימין.
  • במידה והליכוד ינצח בבחירות, הציבור היהודי חצוי בין ההעדפה לנתניהו לבין ההעדפה לחבר כנסת אחר מהליכוד שיעמוד בראשות הממשלה. בקרב מצביעי הליכוד ישנה העדפה גורפת לנתניהו.
  • בקרב הציבור היהודי, רוב גדול סבור שנתניהו היה צריך להשיב את המנדט לנשיא ולא ללכת לבחירות חוזרות, לעומת תפיסה הפוכה בקרב הציבור הערבי. היריבות האישית בין נתניהו לליברמן נתפסת כסיבה העיקרית לכך שלא הוקמה ממשלה לאחר הבחירות האחרונות.
  • רבים יותר בציבור סוברים שהחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה לדחות את השימוע של נתניהו נבעה מהטיות ולחצים ולא משיקולים מקצועיים. רוב ברור מתנגד לחקיקה שתמנע את העמדתו לדין של נתניהו בעודו מכהן כראש ממשלה.
  • הציבור נחלק בין אלו התומכים במדיניות נתניהו להימנע מלצאת למבצע צבאי רחב היקף בעזה, לבין אלו המתנגדים לכך ומעוניינים ביציאה למבצע כזה, ואלו המעוניינים בהסדרה ארוכת טווח עם החמאס.
  • פתרון שתי המדינות עדיין זוכה לתמיכה הרבה ביותר מבין האפשרויות הקיימות, אם כי ההערכה הרווחת היא שהמצב הקיים ימשיך למרות התנגדות של רוב גדול למצב זה. אחוזים דומים בקרב הציבור היהודי סוברים שלפתרון שתי המדינות ולסיפוח השטחים היתכנות להתממש.

 

פרופ' אפרים יער וד"ר נמרוד רוזלר

קבצי מדד השלום

 
 
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף