סקרי פנים-אל-פנים

מכון כהן מבצע מגוון של סקרים ומחקרים חברתיים פנים-אל-פנים. מרבית הסקרים והמחקרים מבוצעים עבור חוקרים ומוסדות ציבור בנושאים שונים ובהתאם לדרישות החוקרים. כמו כן, משמש המכון כנציג הישראלי במסגרת פרויקטים ומחקרים בינלאומיים, שמטרתם יצירת תשתית ידע ומאגרי נתונים בנושאים חברתיים שונים עבור חוקרים ותלמידים.

 

 

הסקר החברתי אירופאי- ESS

הסקר נערך במקביל בכ- 30 מדינות, והוא פרי יוזמה של קבוצת מחקר באירופה (כולל ישראל) במימון ועידוד הקרן האירופית למדע והאיחוד האירופי. הסיבוב הראשון של הסקר התבצע בשנת 2002 ב- 22 מדינות, וישראל השתתפה במסגרתו. ב- 2008 התבצע הסקר בפעם הרביעית והשתתפו בו 34 מדינות, ובכללן ישראל, ובשנת 2010-2011 התבצע הסבב החמישי, במסגרתו השתתפו 28 מדינות. הסבב השישי אשר התבצע ב 2012 וכלל 27 מדינות, הוא הפעם הרביעית בו ישראל השתתפה. בשנת 2015 נערך איסוף הנתונים בישראל לסבב השביעי ובשנת 2016 נערך איסוף הנתונים לסבב השמיני.

למידע נוסף על הסקר החברתי אירופאי לחצו כאן.

 

פרויקט ה- ISSP

פרויקט הInternational Social Survey Program) ISSP ) הינו תכנית בינלאומית למחקרים חברתיים. זוהי קבוצת עבודה המורכבת מנציגים של מוסדות מחקר ממדינות שונות המשתפות פעולה בביצוע סקרי דעת קהל שנתיים במטרה לשפר ולתרום למחקר השוואתי בין מדינות. תחילתה של התוכנית בשנת 1985 בשיתוף פעולה מחקרי בין גרמניה בריטניה ארה"ב ואוסטרליה וכיום חברות בה 45 מדינות. בשנת 1989 הצטרפה ישראל לתוכנית ושימשה כמזכירות הפרוייקט בין השנים 2008-2014​.

למידע נוסף על ISSP לחצו כאן.

 

סקרי בית ספר

מכון כהן למחקרי דעת קהל מבצע סקרים בקרב תלמידים בבתי ספר. דגימת התלמידים מתבצעת בהתאם לדרישות החוקרים, מתוך כלל בתי הספר בחינוך הממלכתי חילוני, הממלכתי-ערבי והממ"ד. יחידת הדגימה היא כיתת-אם הנדגמת מתוך שכבת גיל. כל התלמידים בכיתה שנדגמה עונים על השאלונים. איסוף הנתונים מתבצע באמצעות שאלונים נייר ועיפרון, למילוי עצמי בעברית ובערבית, בכיתות, בנוכחות המחנך ושני סוקרים מטעם מכון כהן. מספר השאלונים שיאספו תלוי במספר התלמידים הנוכחים בכיתה במועד איסוף הנתונים, ואשר הוריהם לא הביעו התנגדות להשתתפותם במחקר. נציין כי החיסרון בשיטת איסוף נתונים זו הינו יכולת פיקוח מוגבלת על אופן מילוי השאלון של התלמיד. בכדי להתגבר על מגבלה זו ולשפר את הפיקוח על איכות הנתונים, אנו ממליצים כי לכול כיתה שתידגם יגיעו 2 נציגים (סוקרים) של מכון כהן ולא נציג אחד כמקובל וכי מחנך/ת הכיתה יהיה נוכח בעת איסוף הנתונים. הנציגים מגיעים לכיתות במועד שיקבע עם מחנכי הכיתות. נציגי המכון מקפידים על יצירת אוירה רצינית בכיתה והגברת המוטיבציה למילוי השאלון: הם מציגים את הפרויקט וחשיבותו, מדגישים את חשיבות שיתוף הפעולה של התלמידים ומעודדים אותם למילוי השאלון בתשומת לב. כמו כן הם מקפידים לתת כללי לגבי השאלון והשאלות. הסוקרים נוכחים בכיתה עד תום מילוי השאלונים ואיסופם. השאלונים המלאים נאספים למעטפה ונשמרים בקפידה על-ידי נציגי המכון.

 

פרוייקט ה- Share

מכון ב.י. כהן אחראי על ביצוע עבודת השדה עבור פרויקט SHARE.

הסקר לבריאות, הזדקנות ופרישה (SHARE) הינו חלק ממחקר האורך ההשוואתי הראשון בגודלו באירופה העוסק באוכלוסייה המזדקנת. הסקר הינו מסד נתונים מולטי-דיסציפלינרי ורב לאומי של נתוני מיקרו על בריאות, סטטוס סוציו-אקונומי ורשתות חברתיות ומשפחתיות של בני 50 שנה ויותר החיים באירופה ובישראל.

למידע נוסף על סקר ה- Share לחצו כאן

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף