מחקרים

RESEARCH

מה מעניין אותך?

כל הנושאים
בוגרים ובוגרות
התוכנית לניהול סכסוכים וגישור

מחקר

08.06.2023
ד"ר נגה צור - אוריינטציה כלפי תחושות גופניות לאחר טראומה בין אישית והקשר
  • עבודה סוציאלית

ממצאים רבים מבססים את ההבנה שהחשיפה והתגובה לטראומה בין אישית מגבירות את הסיכון לסבול מבריאות ירודה, מחלות כרוניות, ואף תמותה מוקדמת. ואולם, בשנים האחרונות הולך ומתפתח גוף ידע לפיו טראומה בינאישית פוגעת לא רק בתפקוד הגופני, אלא גם בתפיסה והחוויה של הגוף. בהרצאה זו אציג ממצאים שמבססים את ההבנה שיש קשר בין החוויות הגופניות במהלך הטראומה (תחושות גופניות פרי-טראומטיות) לאלו שיכולות להתגבש בתגובה לה, מתוך הפריזמה של כאב אקוטי וכרוני. אציג המשגה חדשה שמתייחסת לאוריינטציה פוסט טראומטית כלפי תחושות גופניות, כמו גם ממצאים המצביעים על האפשרות של העברה בין דורית של אוריינטציה פוסט טראומטית כלפי תחושות גופניות.

ד״ר נגה צור היא מרצה בכירה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב. מחקריה עוסקים בנגזרות של טראומה בין-אישית על תפיסות וחוויות גופניות, תוך התמקדות בכאב אקוטי וכרוני ואוריינטציה פוסט טראומטית כלפי תחושות גופניות. בנוסף, במחקריה היא בוחנת תהליכים דיאדיים של העברה בין-דורית של אוריינטציה פוסט טראומטית כלפי תחושות גופניות דרך מכניזמים של אמפתיה גופנית (embodied empathy). לאחרונה זכתה, בשיתוף עם פרופ׳ כרמית כץ ושותפים מגרמניה, במענק DFG לביצוע מחקר שיעסוק בתגובות פרי-טראומטיות להתעללות והזנחה בילדות.

 

 

 

מחקר

08.05.2023
חוקרות מבית הספר למדע המדינה, ממשל ויחסים בין לאומיים
  • מדע המדינה ממשל ויחב"ל

בית הספר למדע המדינה, ממשל ויחסים בין לאומיים שמח להציג 3 חוקרות שיספרו על המחקר שלהן

ד״ר עליזה פורמן-רבינוביץ׳

תיאורי וסמלי: הקשר בין ייצוג פוליטי לשביעות רצון אזרחים משירותים ציבוריים מקומיים

בעוד שתיאוריות של דמוקרטיה מקומית מדגישות את הייצוג הפוליטי כחשוב ביותר בקביעת האיכות והתפיסה של השירותים הציבוריים, מעט נעשה כדי לחקור את הקשר האמפירי בין משתנים אלו. מחקר זה מתמקד בממדים תיאוריים וסמליים של ייצוג כדי להבהיר כיצד ייצוג משפיע על החוויה של אזרחים, בפרט מקרב קבוצות מיעוט, ביחס לשירותים ציבוריים. ממצאי סקר שנערך בקרב תושבי חיפה מלמדים על כך שמעבר להרכב התיאורי של הגופים העירוניים הנבחרים, מימדים סמליים של ייצוג עשויים להיות חשובים אף יותר להבנת שביעות רצון האזרחים.

קלרטה טרגר

המדינה כהורה: איך הציבור תופס את גבולות התערבות המדינה בחיי הפרט?

האם אזרחים מוכנים שהמדינה תגדיר להם מה לאכול ולשתות, באילו אמצעי בטיחות לנקוט בעת פעילות פנאי, אם וכמה לחסוך לפנסיה, והאם מותר להם להחליט לשים קץ לחייהם? בהרצאה אציג מחקר העוסק בעמדות הציבור בישראל ובארה"ב כלפי תופעת הפטרנליזם המדינתי - כשמדינה מחוקקת חוקים ומתקינה תקנות שנועדו "להציל אזרחים מעצמם". אראה כי יש מקרים בהם ישנה נכונות לקבל פטרנליזם אפילו כשהוא מלווה בכפייה, לעומת מקרים בהם יש לכך התנגדות חוצת מפלגות.

שיר רביב

הפוליטיקה המתהווה סביב השימוש בבינה מלאכותית במדיניות ציבורית

בשנים האחרונות חלה עליה בשימוש במערכות אלגוריתמיות מבוססות בינה מלאכותית (AI) לקבלת החלטות במגוון רחב של הקשרי מדיניות (כמו שיטור, רווחה, חינוך), במקרים רבים שלא בידיעה או הסכמה של הציבור. בהרצאה אציג עדויות מסדרה של ניסויים שערכתי באשר לתנאים בהם אזרחים מוכנים לקבל את השימוש במערכות אלו וכיצד עמדות אלו משתנות בעקבות התנסות ישירה עם הטכנולוגיה וכתוצאה מחשיפה למידע חדש על השלכותיה.

 

 

מחקר

03.01.2023
פרופ' אוריאל אבולוף - ילדים זה שמחה? ישראל, שאר העולם והקציצות של סבתא
  • מדע המדינה ממשל ויחב"ל

מחקר

20.12.2022
פרופ' יצחק בן ישראל - חגיגת מצוינות במחקר: האם העולם באמת קיים - מסע מדעי-
  • מדע המדינה ממשל ויחב"ל

 

ספרם של פרופ' יצחק בן ישראל וגיא פינקלשטיין עוסק בשאלה: עד כמה משפיעים ה״משקפיים״ שלנו על הדרך בה אנו רואים ומבינים את העולם? אין הכוונה כמובן למשקפי ראייה אלא להכרה האנושית: החושים והשכל, כלומר הסנסורים והמעבד (הפרוססור). אנו מרחיבים את הידע שלנו על העולם כפי שהוא משתקף בהכרתנו, וידע זה, בתורו, משנה את הצורה שבה אנו רואים את העולם. האם יתכן שכל מה שאנו חווים אין לו מקור בעולם החיצוני אלא שהוא מגיע מתוך ההכרה שלנו (כמו שקורה בוירטואל ריאליטי)? הניתן להוכיח את קיומו של עולם חיצון מחוץ להכרתנו? כדי לענות לשאלה זו, נציג את המידע שאספנו מתחום הפילוסופיה (במיוחד תורת ההכרה של קאנט) והפיזיקה החדשה (יחסות ותורת הקוואנטים) ואת ניסיוננו להביא הוכחה מודרנית לקיום עולם חיצון

אלוף במיל' פרופ' יצחק בן ישראל הינו ראש המרכז למחקר סייבר בינתחומי ע"ש בלווטניק וסדנת יובל נאמן באוניברסיטת תל אביב. במהלך שירותו הצבאי קיבל פעמיים את פרס בטחון ישראל ועמד בראש המחקר והפיתוח של צה"ל ומערכת הבטחון. ב-17 השנים האחרונות היה יו"ר סוכנות החלל של ישראל.

 

 

מחקר

04.04.2022
ד"ר מיכאל גלעד - כמה אנחנו צפויים?
  • פסיכולוגיה

בשנים האחרונות חלה עלייה בכמויות האינפורמציה הנצברות לגבי אינדיבידואלים (למשל, נתוני עתק של התנהגות ברשתות החברתיות), וחלו התקדמויות משמעותיות בשיטות חיזוי. התפתחויות אלו מעלות חששות לשימוש לרעה, אך צופנות בחובן גם פוטנציאל להבנה פסיכולוגית מדויקת יותר.
בהרצאה זו אציג מחקרים בהם עשינו שימוש בלמידת מכונה על מנת לנסות ולראות האם וכמה בני אדם צפויים. אסקור מחקרים בהם ניבאנו (ברמות משתנות של הצלחה): דכאון, נסיונות התאבדות, ציונים במבחני אינטליגנציה, עבירות טכניות של כדורסלנים, ואירועים גיאו-פוליטיים.

ד"ר מיכאל גלעד הוא מרצה בכיר בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה. הוא חוקר תהליכי קוגניציה ואינטראקציה סימבולית באמצעות מגוון מתודולוגיות (ניסויים התנהגותיים, בחינת פעילות מוחית, ניתוח שפה ונתוני עתק). תמה מרכזית של המחקר במעבדתו עוסקת ביכולת האנושית לדמיין ולנבא את העתיד. הוא זוכה פרס ה-RISING STAR של ה-ASSOCIATION FOR PSYCHOLOGICAL SCIENCE.

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף