מה קורה כשחוקרת של קהילות סגורות פוגשת חוקרת של תופעת ההתמכרות?

 

מאמר חדש לחברות סגל בית הספר לעבודה סוציאלית, פרופסור בל גבריאל-פריד, חוקרת של התמכרויות ולד"ר יעל יצחקי-בראון, חוקרת של קהילות סגורות, התפרסם בכתב העת היוקרתי International Journal of Drug Policy ושופך אור, לראשונה, על נתיבים להתמכרות לסמים בחברה החרדית.

שלום לפרופסור גבריאל-פריד ולד"ר יצחקי-בראון, וברכות על המאמר, תוכלו להרחיב קצת על נקודת המוצא למחקר?

פרופ' גבריאל-פריד: "בשמחה. קיימת תפיסה לפיה השתייכות לקהילה דתית מעניקה הגנה מסוימת מפני תופעות של התמכרות, מהטעם שהיא עוטפת את חבריה ומציעה ערוצים נוספים להתמודדות עם קשיי חיים. המחקר מצביע דווקא על המתח בין ההתמכרות והגורמים לה לבין הסגירות והקונפורמיזם של הקהילה."

ד"ר יצחקי-בראון: "המאמר מבוסס על ראיונות עם כ-14 גברים אשר התמכרו לסמים בתוך החברה החרדית. מהתיאורים עולה תמונה די אחידה של נערים עם צרכים רגשיים מיוחדים שחשו העדר תשומת לב, גם בתוך המשפחה ברוכת הילדים בה גדלו, וגם במוסדות הקהילה, ופנו למשוך את אותה תשומת הלב דרך התנהגות חריגה. אם הגישה החרדית בעבר היתה להתנער מהחריג, כיום, ורואים זאת גם בהיבט של תופעה מקבילה – הנשירה מהישיבות, מחלחלת ההכרה בצורך בהכלה ובהתמודדות".

איך באה ההכרה הזאת לידי ביטוי בהקשר של ההתמכרות לסמים?

ד"ר יצחקי-בראון: "לפני זמן מה יצא פשקוויל ראשון המזהיר מפני כל מיני חומרים שהם לא טובים ולאחרונה אחד נוסף שאף נוקב בשם "סמים". בחברה החרדית זו אינדיקציה לתחילת התמודדות ואחת מהמלצות המחקר היא בדיוק לפתח הסברה מותאמת לקהילה, שכרגע מתאפיינת בחוסר מודעות לתופעה ולזיהוי ההתמכרות וגם למי ניתן לפנות לסיוע, והמצב הזה אינו מועיל לאיש. גם העלייה המספרית בממדי התופעה וגם החשיפה לרשתות חברתיות, שעלתה מאוד בחברה החרדית בתקופת הקורונה, מקשה להדחיק ומעודדת התייחסות אחרת".

ניתן לראות דפוס דומה גם ביחס לתופעות אחרות שמוגדרות התנהגות חריגה?

פרופ' גבריאל-פריד: "בהחלט. כתוצאה מהמפגש עם ד"ר יצחקי-בראון ועם תלמידים בבית הספר לעבודה סוציאלית אני מוצאת את עצמי עוסקת בביטוי של כל קשת ההתמכרויות בחברה החרדית – למשל התמכרות למין ולהימורים – ואנחנו מתכוונות לערוך על כך יום עיון במחצית השניה של השנה. זה נושא מורכב מהרבה בחינות, גם עצם המחקר עליו ואיסוף המידע הוא מורכב, אבל דומה שהוא פוגש רצון בידע, גם טיפולי, בתוך החברה החרדית ולכן טומן בחובו גם תקווה לדיאלוג ולהושטת עזרה".

אז זו תחילתה של שותפות מחקרית ארוכת טווח?

ד"ר יצחקי-בראון: "לגמרי. המאמר הנוסף, על נתיבי היציאה מההתמכרות לסמים בחברה החרדית ייצא לאור בעוד זמן מה, וכאמור כבר מתוכנן יום עיון על התמכרויות בחברה החרדית, כך שאני מצפה למחקרי ההמשך ולפוטנציאל הגדול ליצירת אמצעים לסיוע לחברה החרדית".

תודה על השיחה ובהצלחה במחקרים הבאים!

לקריאת המאמר:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955395922002675

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף