מדד השלום יולי 2022

מדד השלום יולי 2022 

ד"ר נמרוד רוזלר וד"ר אלון יקטר

 

השותפות של רע"מ בקואליציית בנט-לפיד

  • לאחר נפילת קואליציית בנט-לפיד, ניכרים הבדלים ברורים באופן בו יהודים וערבים מסכמים את השפעת השותפות עם רע"מ ובתמיכתם בשילוב מפלגה ערבית גם בקואליציה הבאה.
  • למעלה ממחצית הציבור היהודי סבור שהשותפות של רע"מ בקואליציה פגעה בחברה היהודית ובכלל החברה הישראלית, אך קידמה את הציבור הערבי. בעוד שרוב גדול בקרב אנשי שמאל ומחצית מאנשי המרכז הפוליטי חושבים שהשותפות קידמה את כלל החברה הישראלית, רוב גדול בקרב אנשי הימין המתון והימין סבורים שהיא פגעה בה. בציבור הערבי בישראל, התשובה הנפוצה ביותר היתה שהשותפות קידמה  את החברה הערבית, היהודית ואת כלל החברה הישראלית, לצד חלקים נרחבים – בין רבע לשליש – שלא הביעו דעה בנושא. בקרב בעלי הדעה בציבור הערבי, כמחצית מהליברלים סברו השותפות קידמה את כל הקבוצות, וכשני-שלישים מהשמרנים חשבו כך.
  • לגבי תרומתה של השותפות לתפקודה של הממשלה, התשובה הנפוצה בציבור הערבי היתה שזו קידמה את יכולת הממשלה להתמודד עם סוגיות אזרחיות-כלכליות, אך לגבי סוגיות ביטחוניות התשובה הנפוצה היתה "לא יודע/ת". בציבור היהודי, אנשי ימין סברו שהשותפות פגעה בתפקודה של הממשלה, הן בסוגיות כלכליות ואזרחיות והן בסוגיות ביטחוניות. לעומתם, למעלה ממחצית מאנשי המרכז ורוב מכריע בקרב אנשי שמאל סברו שהשותפות תרמה בסוגיות הכלכליות-חברתיות, אך כאשר מדובר בסוגיות ביטחוניות – רוב גדול בקרב אנשי מרכז סברו בדומה לימין ששותפות זו פגעה בתפקודה של הממשלה.
  • כאשר שאלנו לגבי שילוב של מפלגות ערביות בקואליציה הבאה, ללא קשר למי שירכיב אותה, רוב מכריע בקרב אנשי ימין התנגדו לשילוב כלשהו, בעוד שאנשי מרכז תמכו ברובם בשילוב – בייחוד של מפלגת רע"מ, ואנשי שמאל תמכו בשילוב באופן גורף. בציבור הערבי היתה כצפוי תמיכה בשילוב כזה, אך קרוב לשליש לא הביעו דעה בנושא.
  • כשליש מהיהודים ומהערבים סבורים שהאגף הימני של הקואליציה הוא שהוביל להתפרקות הממשלה, תשובה שכיחה יותר מאשר פעולות האופוזיציה או מפלגות השמאל בקואליציה. זוהי גם התשובה הנפוצה ביותר בקרב כלל הקבוצות האידיאולוגיות – אנשי ימין, מרכז ושמאל.


 

 

קבצי מדד השלום 2022

 

הצטרפו לרשימת התפוצה

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף