מדד השלום - דצמבר 2020

מדד השלום דצמבר 2020  
• שני שלישים מהציבור היהודי בישראל תומכים בקידום הצעות החוק שימנעו מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ושיגבילו ראש ממשלה לשתי תקופת כהונה, וזאת עוד לפני הבחירות. רוב דומה קיים בציבור הערבי לגבי הצעת החוק הראשונה מהשתיים.
• כמעט מחצית מהציבור היהודי מעדיפים שבראשות הממשלה לאחר הבחירות יעמוד מועמד אחר מאשר נתניהו, וכרבע אינם יודעים את מי היו רוצים כראש ממשלה. בנוסף, מעט יותר ממחצית מציבור זה מעוניין בממשלת אחדות. 
• למעלה ממחצית מהציבור הערבי אינם יודעים מי היו רוצים שיעמוד בראשות הממשלה, ואיזה ממשלה היו רוצים שתקום לאחר הבחירות.
• חלקים דומים בציבור היהודי (כ-40%) סבורים שהסכמי השלום האחרונים שנחתמו עם מדינות ערביות לא ישפיעו או יקדמו את הסיכוי לפתור את הסכסוך עם הפלסטינים. הציבור היהודי חלוק בדעתו, בהתאם להזדהותו הפוליטית, לגבי הדרך בה חילופי הממשל בארה"ב ישפיעו על הסיכוי לחדש את המו"מ עם הפלסטינים.
• ניכר שההתרחשויות האחרונות מציבות סימני שאלה רבים עבור הציבור הערבי גם בנושאים הקשורים לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים, שרבים מתוכו אינם יודעים כיצד ישפיעו עליו הסכמי השלום האחרונים, ומחצית מתוכו אינם יודעים כיצד ישפיעו עליו חילופי הממשל בארה"ב. אחוז גבוה מהרגיל גם אינו יודע להשיב מה הפתרון המועדף עליו לסכסוך ולאיזה פתרון סיכויי המימוש הגבוהים ביותר.
• רוב בקרב בעלי הדעה בציבור הישראלי סבורים שיש לעודד להמשיך ולהתחסן נגד הקורונה באמצעות תמריצים, ורק מיעוט קטן תומך בהטלת סנקציות על אלו שלא ירצו להתחסן.
• רוב הציבור היהודי תומך בהעברת חיסונים לרשות הפלסטינית תחת תנאים מגבילים, בעוד שמחצית מהציבור הערבי תומך בהעברה מיידית וללא תנאי של חיסונים לרשות.
 
 
ד"ר נמרוד רוזלר ופרופ' אפי יער
מדד השלום האחרון לשנת 2020 עוסק בשאלות הקשורות לבחירות הקרבות, להשפעתם של הסכמי השלום האחרונים וחילופי הממשל בארה"ב על פתרון הסכסוך עם הפלסטינים, ולחיסוני הקורונה. תוצאות המדד בשני הנושאים הראשונים מצביעים על טלטלה בדעת הציבור הערבי בישראל.
 
 
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף