פרופ' אלעד שגב

חוג לתקשורת סגל אקדמי בכיר
פרופ' אלעד שגב
טלפון פנימי: 03-6406521
משרד: נפתלי, 707

ראש החוג לתקשורת ע"ש דן, אוניברסיטת תל אביב

אני חוקר את התחום של תקשורת דיגיטלית ותקשורת בינלאומית, זרימת מידע גלובלית, הפער הדיגיטלי, תהליכי גלובליזציה, אמריקניזציה רבגוניות תרבותית. במחקרי אני בוחן בין היתר חדשות בינלאומיות ותדמית של מדינות, ומשתמש הרבה בחיפושי מידע, ניתוחי רשת ונתוני עתק.

כמה מבין המחקרים ושיתופי הפעולה שלי עם חוקרים בארץ בעולם:

ניתוח רשתות סמנטי: אני מלמד קורסים על תורת הרשת ומשתמש בשיטות אלו למיפוי וארגון מידע על בסיס תיאוריית הרשת. יתרונו של ניתוח הרשת הוא ביכולת הניתוח וההצגה הויזואלית של מידע רב ומורכב, ולמעשה בתרגום של טקסט למפה המאפשרת זיהוי של הנושאים המדוברים, ההטיות והעמדות של הכותבים ועוד.

זרימת חדשות בינלאומית ברשת: מדוע מדינות מסוימות מוזכרות בחדשות בעולם יותר מאחרות? מה הדמיון וההבדל בתכני החדשות הבינלאומיות המוצגות בשפות ובתרבויות שונות? איך חדשות בינלאומיות משפיעות על תפיסת העולם שלנו? במרוצת השנים פיתחתי מערכות לכרייה וניתוח אוטומטי של תכנים. בין היתר, מערכת לניתוח החדשות אוספת נתונים במשך עשרות שנים ממקורות חדשותיים מגוונים בעולם בשפות שונות.

חיפושי מידע והפער הדיגיטלי: לאסטרטגיות ומיומנויות חיפוש המידע שלנו יש השפעה מכרעת על היכולות שלנו להתפתח ולבסס את מקומינו בחברה. לדוגמא, חיפושי מידע חדשותי, כלכלי, או חברתי יכולים לעזור לנו למצוא עבודה טובה, להשוות מחירים של מוצרים ושירותים, להקים עסקים מקוון, לרכוש השכלה, להגביר את המעורבות החברתית והפוליטית ועוד. אני מנתח את חיפושי המידע ומחפש שיטות וכלים אנליטיים חדשים כדי ללמוד איזה מידע מחפשים בעולם ומה הוא יכול ללמד אותנו על המחפשים. בין השאר, אני בוחן את התוכן, ההטרוגניות והדיוק של חיפושים במטרה לשפוך אור חדש על הפער הדיגיטלי.

קורות חיים

אני חבר סגל בחוג לתקשורת של אוניברסיטת תל אביב מאז 2010.

 

אני חוקר את התחום של תקשורת דיגיטלית ותקשורת בינלאומית, זרימת מידע גלובלית, הפער הדיגיטלי, תהליכי גלובליזציה, אמריקניזציה, ורבגוניות תרבותית. במחקרי אני בוחן בין היתר חדשות בינלאומיות ותדמית של מדינות, ומשתמש הרבה בחיפושי מידע, ניתוחי רשת ונתוני עתק.

 

כמה מבין המחקרים ושיתופי הפעולה שלי עם חוקרים בארץ בעולם:

 

 ניתוח רשתות סמנטי: אני מלמד קורסים על תורת הרשת ומשתמש בשיטות אלו למיפוי וארגון מידע על בסיס תיאוריית הרשת. יתרונו של ניתוח הרשת הוא ביכולת הניתוח וההצגה הויזואלית של מידע רב ומורכב, ולמעשה בתרגום של טקסט למפה המאפשרת זיהוי של הנושאים המדוברים, ההטיות, העמדות של הכותבים, ועוד.

 

זרימת חדשות בינלאומית ברשת: מדוע מדינות מסוימות מוזכרות בחדשות בעולם יותר מאחרות? מה הדמיון וההבדל בתכני החדשות הבינלאומיות המוצגות בשפות ובתרבויות שונות? איך חדשות בינלאומיות משפיעות על תפיסת העולם שלנו? במרוצת השנים פיתחתי מערכות לכרייה וניתוח  אוטומטי של תכנים. בין היתר, מערכת לניתוח החדשות  אוספת נתונים במשך עשרות שנים ממקורות חדשותיים מגוונים בעולם בשפות שונות.

 

חיפושי מידע והפער הדיגיטלי:  לאסטרטגיות ומיומנויות חיפוש המידע שלנו יש השפעה מכרעת על היכולות שלנו להתפתח ולבסס את מקומינו בחברה. לדוגמא, חיפושי מידע חדשותי, כלכלי, או חברתי יכולים לעזור לנו למצוא עבודה טובה, להשוות מחירים של מוצרים ושירותים, להקים עסקים מקוונים,  לרכוש השכלה, ולהגביר את המעורבות
 
החברתית  והפוליטית. אני מנתח את חיפושי המידע, ומפתח שיטות וכלים אנליטיים חדשים כדי ללמוד איזה מידע מחפשים בעולם ומה הוא יכול ללמד אותנו על המחפשים. בין השאר, אני בוחן את התוכן, ההטרוגניות והדיוק של חיפושים במטרה לשפוך אור חדש על הפער הדיגיטלי.

 

דוקטורט: אוניברסיטת קיל, אנגליה

לרשימה עדכנית של פרסומים

 

תחומי מחקר

  • תקשורת בינלאומית
  • תדמית מדינות, אמריקניזציה וגלובליזציה
  • חדשות בינלאומיות
  • חיפושי מידע ומנועי חיפוש
  • ניתוחי רשת ותורת הרשת
  • כריית מידע

פרסומים נבחרים

BOOKS:

 

 

SELECTED PEER-REVIEWED ARTICLES:

 

 

Click here to read the full list of publication

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive