פרופ' אלעד שגב

סגל אקדמי בכיר בהחוג לתקשורת ע"ש דן
החוג לתקשורת ע"ש דן סגל אקדמי בכיר
פרופ' אלעד שגב
טלפון פנימי: 03-6406521
משרד: נפתלי, 707

החוג לתקשורת ע"ש דן

אני חבר סגל בחוג לתקשורת ע"ש דן באוניברסיטת תל אביב מאז 2010. אני חוקר את התחום של תקשורת דיגיטלית ותקשורת בינלאומית, זרימת מידע גלובלית, הפער הדיגיטלי, תהליכי גלובליזציה, אמריקניזציה רבגוניות תרבותית. במחקרי אני בוחן בין היתר חדשות בינלאומיות ותדמית של מדינות, ומשתמש הרבה בחיפושי מידע, ניתוחי רשת ונתוני עתק.

תחומי מחקר

תקשורת בינלאומית
תדמית מדינות ותרבות
אמריקניזציה וגלובליזציה
זרימת חדשות בינלאומית
חיפוש מידע
ניתוח רשתות וכריית נתונים

פרסומים נבחרים

כמה מבין המחקרים ושיתופי הפעולה שלי עם חוקרים בארץ בעולם:

 

 

ניתוח רשתות סמנטי: אני מלמד קורסים על תורת הרשת ומשתמש בשיטות אלו למיפוי וארגון מידע על בסיס תיאוריית הרשת. יתרונו של ניתוח הרשת הוא ביכולת הניתוח וההצגה הויזואלית של מידע רב ומורכב, ולמעשה בתרגום של טקסט למפה המאפשרת זיהוי של הנושאים המדוברים, ההטיות והעמדות של הכותבים ועוד.
זרימת חדשות בינלאומית ברשת: מדוע מדינות מסוימות מוזכרות בחדשות בעולם יותר מאחרות? מה הדמיון וההבדל בתכני החדשות הבינלאומיות המוצגות בשפות ובתרבויות שונות? איך חדשות בינלאומיות משפיעות על תפיסת העולם שלנו? במרוצת השנים פיתחתי מערכות לכרייה וניתוח אוטומטי של תכנים. בין היתר, מערכת לניתוח החדשות אוספת נתונים במשך עשרות שנים ממקורות חדשותיים מגוונים בעולם בשפות שונות.
חיפושי מידע והפער הדיגיטלי: לאסטרטגיות ומיומנויות חיפוש המידע שלנו יש השפעה מכרעת על היכולות שלנו להתפתח ולבסס את מקומינו בחברה. לדוגמא, חיפושי מידע חדשותי, כלכלי, או חברתי יכולים לעזור לנו למצוא עבודה טובה, להשוות מחירים של מוצרים ושירותים, להקים עסקים מקוון, לרכוש השכלה, להגביר את המעורבות החברתית והפוליטית ועוד. אני מנתח את חיפושי המידע ומחפש שיטות וכלים אנליטיים חדשים כדי ללמוד איזה מידע מחפשים בעולם ומה הוא יכול ללמד אותנו על המחפשים. בין השאר, אני בוחן את התוכן, ההטרוגניות והדיוק של חיפושים במטרה לשפוך אור חדש על הפער הדיגיטלי.

דוקטורט: אוניברסיטת קיל, אנגליה

 

לרשימה עדכנית של פרסומים

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף