מידע כללי

אודות התכנית

שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
תכניות לימוד:

תואר ראשון בלימודי עבודה

בואו לרכוש הבנה בשווקי עבודה,

ניהול משאבי אנוש, תהליכים ארגוניים ויחסי עבודה.

מסלולי הלימוד:
■ ■ מסלול דו–חוגי בו לומדים בחוג ללימודי עבודה ובחוג לימודים נוסף.
נושאי לימוד מרכזיים:
■יחסי עבודה, שווקי עבודה, דיני עבודה, ניהול המשאב האנושי וארגונים
מטרת הלימודים

מטרת הלימודים היא להכיר לתלמידים את הגישות התאורטיות והממצאים האמפיריים בתחומים של עולם העבודה, כמו גם את האספקטים המעשיים של עולם זה. בנוסף, תילמדנה גישות המחקר האיכותניות, הכמותיות, וההיסטוריות הנהוגות בלימודי עבודה., התכנית שמה דגש על ניתוח מערכת יחסי העבודה הישראלית ומגוון היחסים והקבוצות שבה. בשלביה המתקדמים, מיועדת התכנית להקנות לתלמידים תשתית ללימודי המשך לתארים מתקדמים.

החוג ללימודי עבודה באוניברסיטת תל אביב הינו היחיד בארץ בתחום זה. הוא קיים כבר למעלה מארבעים שנים ומורכב מבכירי החוקרים בישראל בתחומי העבודה. עד כה הציע החוג לימודים לתארים מתקדמים בלבד. לאור התפתחותו המהירה של תחום העבודה ולאור הביקוש הרב לעוסקים בתחומי הלימוד של החוג החליטה האוניברסיטה לפתוח מסלול לימודים גם לתואר ראשון.

התכנית בלימודי עבודה תעניק לתלמידים הבנה רחבה ועמוקה של עולם העבודה, ובכלל זה: פעילותם של שווקי עבודה, גישות לניהול עובדים, תהליכים ארגוניים, דיני עבודה, מקומה של העבודה בשיח הפוליטי, בעולם הרוח ובהיסטוריה.

עולם העבודה מהווה מרכיב מרכזי בחייהם של רוב האנשים, והוא משמש מנוע כלכלי ומוקד חברתי. הקדמה הטכנולוגית, צמיחת הארגונים הגלובאליים ותרבויות העבודה השונות בעולם, יחד עם התרחבות תופעות של עבודה זמנית והגירת עבודה, יוצרים עולם עבודה חדש, מורכב ודינמי. הבנה בין-תחומית של משמעות העבודה וההקשרים בהם היא מתרחשת חיונית לכל מי שרוצה:
לעסוק בניהול המשאב האנושי,
לעסוק בפיתוח ארגוני,
לייצג או לייעץ לעובדים ומעסיקים
להשתלב בארגונים בסקטור הפרטי, הציבורי או במגזר השלישי בעשייה הקושרת בין האדם לסביבתו במגוון תפקידים רחב.

בכדי להעניק לתלמידים ראייה כוללת של עולם העבודה החוג משלב מספר תחומים דיסציפלינריים (לרבות ניהול, כלכלה, משפטים, היסטוריה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה), ובוחן את ההקשרים שביניהם. התלמידים ייחשפו הן לגישות התיאורטיות והן להיבטים המעשיים של תחום העבודה – שילוב שיאפשר להם לעסוק עם סיום לימודיהם בתחומים של ניהול משאבי אנוש במגזר העסקי והציבורי, פיתוח ושינוי ארגוני, ופעילות בארגוני עובדים ובחברה האזרחית. לאלו שירצו להמשיך בקריירה אקדמית בתחום ייפתח מסלול מחקרי למ.א. שיכשירם לכך.

ניתן יהיה ללמוד בתכנית במסלול דו-חוגי בלבד. השילובים המומלצים ללימוד בתכנית הינם ביחד עם חוג נוסף במדעי החברה (כלכלה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, מדע המדינה, תקשורת) או במדעי הרוח (כגון: היסטוריה, פילוסופיה, התכנית הרב-תחומית ועוד). אולם כל שילוב נוסף הינו, כמובן רלבנטי (כגון: עם חוג ממדעי החיים או מאומנויות). אנו מאמינים שהשילוב בין הלימודים האינטרדיסציפלינריים של עולם העבודה יחד עם לימודים של דיסציפלינה אחרת יעניק את התמהיל הטוב ביותר להרחבת הידע העיוני ולפיתוח יכולות וידע מעשיים אשר יסייעו ללומדיו בפתיחת אפשרויות רבות להשתלבות בשוק העבודה של המחר.
מכיוון שהחוג ללימודי עבודה הינו חוג אינטר-דיסציפלינרי , לא ניתן יהיה לשלבו עם התכניות הרב תחומיות הבאות: תכנית ללימודי נשים ומגדר, ניהול, חשבונאות

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>