המלצות שבוע הספר

פרופ' אדריאנה קמפ, ראשת בה"ס ללימודי חברה ומדיניות

"רחוב מזרח מערב" מאת פיליפ סנדס.
הספר תורגם לעברית בשנת 2019 אבל מגיע לו להיכלל ברשימת המומלצים כל שנה.
מצויד בחוש בלשי, ידע היסטורי וכשרון ספרותי ניכר, סנדס כותב סיפור סוחף על מסע אישי בו  הביוגרפיה המשפחתית שלו מצטלבת עם ההיסטוריה המפותלת שהגדירה שני פשעים חדשים במשפט בינלאומי: ג'נוסייד ופשעים נגד האנושות. 
סנדס הוא פרופ' למשפטים בUCL ומשפטן שהיה מעורב במשפטים בינלאומיים נגד פינושה, קונגו, יוגוסלביה, רואנדה, עיראק, גואנטנמו והיזידים. 
 

פרופ' גיא מונדלק, ראש החוג ללימודי עבודה

טריסטן אגולף, אדון החצר
זה לא הספר שאני קורא עכשיו. אבל כששואלים על ספר מומלץ, אז יש את המחשבה שזה צריך להיות קשור למשהו שקשור לתחום האקדמי, וזו אחת ההמלצות החמות שלי. זו לא קריאה מקצועית, אלא ספרות טובה. טריסטן אגולף ששם קץ לחייו בגיל צעיר מאד לאחר כתיבת שני ספרים מבריקים, כתב את "אדון החצר" – ספר שחודר לעצמות וגם מתפלש בביבים (ממש כך) ומבהיר מעמד מהו. והמאבק המעמדי מאיר את חיוניותה של עבודה, את הייאוש הגלום בה, ואת המשמעות של המאבק הקיבוצי. ולמי שרוצה ביקורת מלומדת יותר – של אריאנה מלמד החכמה : "אם צלחתם את נהר המלים הפרוע, תמצאו שאי אפשר להפסיק לקרוא, ושאפשר ליצור יופי זועם וקשה מתוך סיפור מנומנם על איש מוזר אחד. והכי חשוב: שעדיין אפשר לפגוש, פה ושם, ספרים שהמחוייבות החברתית-פוליטית שלהם עמוקה, ושהאסתטיקה שלהם מחוברת בטבורה לעשייה המוסרית של היוצר. "

פרופ' דפנה יואל, בית הספר לפסיכולוגיה

דפנה יואל ממליצה על הספר שלה למרות שעוד לא יצא בעברית Gender Mosaic

"This is a fantastic book. It is one of the best books about sex, gender, biology, and the brain—and the social implications of these issues— that I have ever read"

Prof. Rebecca Bigler, Goodreads

"Gender Mosaic takes you on a fascinating scientific journey that will transform what you think about sex, gender, and the brain"
Prof. Cordelia Fine

מיטל פלג מזרחי, דוקטורנטית בחוג למדיניות ציבורית

אני מאוד אוהבת לקרוא וקוראת בדרך כלל שני ספרים יחד. שני הספרים שאני קוראת כרגע הם 'שחור על גבי שחור' של עדי קיסר ו'על פני האדמה' של דיוויד אטנבורו להוצאת רדיקל. 'שחור על גבי שחור' הוא ספר שירה שעוסק בפמיניזם, במאבקים חברתיים, במזרחיות ועוד הרבה מעבר. הוא מכיל סדרת שירים שלופתים את הבטן ולא מאפשרים להניח אותו. 'על פני האדמה' הוא ספר אופטימי על משבר האקלים שמציג תמונת עתיד אפשרית ורצויה עבור המין האנושי. דרך סיפור חייו של דיוויד, הוא מספר במילים פשוטות על המשבר ועל ההיסטוריה שלו, אבל לא פחות חשוב - גם על הפתרונות. בעיני זו קריאת חובה לכל מי שעוסק באקלים ומרגישה שהוא נשחק, אבל גם למי שלא מכיר את הנושא כלל.

ד"ר אלון יקטר, בית הספר למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים

הספר שאני קורא בימים אלו נקרא Say Nothing: A True Story of Murder and Memory in Northern Ireland.

הספר נפתח בסיפור אמיתי על היעלמותה הבלתי-פתורה של אם לשמונה ילדים בבלפסט של שנות ה-70', במסגרת המתחים האלימים בעיר בין קתולים ופרוטסטנטים. באמצעות הסיפור האישי הזה וקורותיהן של הדמויות הקשורות בו, הספר מתאר באופן מרתק ונגיש את הסכסוך הממושך בצפון אירלנד והשפעתו על חיי האנשים הפשוטים שהיו מעורבים בו. אני ממליץ בחום!

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>