מחקרים

RESEARCH

מה מעניין אותך?

כל הנושאים
כלכלה
מדיניות ציבורית
מדע המדינה
סוציולוגיה ואנתרופולוגיה
עבודה סוציאלית
פסיכולוגיה

מחקר

04.04.2022
ד"ר מיכאל גלעד - כמה אנחנו צפויים?
  • פסיכולוגיה

בשנים האחרונות חלה עלייה בכמויות האינפורמציה הנצברות לגבי אינדיבידואלים (למשל, נתוני עתק של התנהגות ברשתות החברתיות), וחלו התקדמויות משמעותיות בשיטות חיזוי. התפתחויות אלו מעלות חששות לשימוש לרעה, אך צופנות בחובן גם פוטנציאל להבנה פסיכולוגית מדויקת יותר.
בהרצאה זו אציג מחקרים בהם עשינו שימוש בלמידת מכונה על מנת לנסות ולראות האם וכמה בני אדם צפויים. אסקור מחקרים בהם ניבאנו (ברמות משתנות של הצלחה): דכאון, נסיונות התאבדות, ציונים במבחני אינטליגנציה, עבירות טכניות של כדורסלנים, ואירועים גיאו-פוליטיים.

ד"ר מיכאל גלעד הוא מרצה בכיר בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה. הוא חוקר תהליכי קוגניציה ואינטראקציה סימבולית באמצעות מגוון מתודולוגיות (ניסויים התנהגותיים, בחינת פעילות מוחית, ניתוח שפה ונתוני עתק). תמה מרכזית של המחקר במעבדתו עוסקת ביכולת האנושית לדמיין ולנבא את העתיד. הוא זוכה פרס ה-RISING STAR של ה-ASSOCIATION FOR PSYCHOLOGICAL SCIENCE.

 

 

 

פרופ' שמגר בן-אליהו - הפחתת לחץ ודלקת סביב תקופת הניתוח להסרת גידול בחולי סרטן

מחקר

07.11.2021
פרופ' שמגר בן-אליהו - הפחתת לחץ ודלקת סביב תקופת הניתוח להסרת גידול בחולי
  • פסיכולוגיה

במהלך 20 השנים האחרונות שותפיי הרופאים ואני פיתחנו טיפול שמטרתו להציל חיים של חולי סרטן – טיפול הניתן סביב תקופת הניתוח ומטרתו מניעה של גרורות סרטניות שעלולות להתפרץ לאחר הסרת הגידול הסרטני (לדוגמא גידול במעי, בשד, בלבלב). הטיפול הוא חדשני מחד, אך מאידך פשוט, ללא תופעות לואי, וזול. הטיפול מבוסס על חסימה של תגובות לחץ אדרנגייות, ותגובות דלקת, אשר כולן מאפיינות את תקופת הניתוח ובאופן סינרגטי מעצימות תהליכים גרורתיים סביב תקופת הניתוח. 

במחקרים שערכנו בבעלי חיים הטיפול נמצא בטוח ומציל חיים. במחקרים קליניים ראשוניים שערכנו בחולי סרטן המעי וחולות סרטן השד הטיפול הוריד סמנים מולקולריים לתהליכים גרורתיים, ואף הקטין חזרה גרורתית במהלך 5 שנים בחולי סרטן מעי. בכוונה תחילה הטיפול אינו נושא רווח כלכלי לחברות תרופות, ומבוסס על תמהיל תרופות קיימות זולות וללא פטנט, ועל שימושן המושכל בזמן ובהקשר מסוימים.

 
בהיעדר תמריץ כלכלי לחברות התרופות, בהיעדר פרסום ציבורי ורפואי של אופציה טיפולית/מחקרית זאת, ובהיעדר גורם בעל יוקרה שיקושר עם המחקר ויקדם אתו, אנחנו מתקשים להפעיל מחקרים קליניים גדולים אותם התחלנו, הנחוצים להוכחת יעילות הטיפול כמציל חיים בבני אדם. מחקרים אלו כבר קיבלו אישורי אתיקה במספר בתי חולים בארץ, ואף התחלנו באופן חלקי בגיוס וטיפול בחולי סרטן המעי וסרטן הלבלב. 
ההרצאה תתאר את המדע, הרפואה, הכלכלה, והפוליטיקה מאחורי מסע זה שהוא חלק מרכזי מהקריירה האקדמית שלי, של תלמידי, ושל שותפי הרופאים.
פרופ' שמגר בן-אליהו עומד בראש מעבדת המחקר הנוירו-אימונולוגית בבית הספר למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, בעבר עמד בראש בית הספר לפסיכולוגיה, והיום הינו גם חבר ות"ת. פרופ' בן-אליהו עוסק מזה שני עשורים בחקר הקשר שבין ניתוח להסרת גידול סרטני ראשוני לבין הופעת גרורות והישנות המחלה. כמו כן, עוסק פרופ' בן-אליהו בפיתוח טיפולים תרופתיים המיועדים להפחתת ההשפעה של הורמוני לחץ ודלקת על היחלשות המערכת החיסונית ועל התבססות והתפתחות גרורות סרטניות.

ד"ר רועי לוי - השפעה של תנועות חברתיות: שינויים בתלונות למשטרה בעקבות MeToo

מחקר

03.10.2021
ד"ר רועי לוי - השפעה של תנועות חברתיות: שינויים בתלונות למשטרה בעקבות MeToo
  • כלכלה

המחקר נערך בשיתוף מרטין מטסון באוניברסיטה הלאומית של סינגפור. לקריאת המאמר לחצו כאן

ד"ר רועי לוי הצטרף השנה לבית הספר לכלכלה לאחר סיום לימודי דוקטורט באוניברסיטת ייל ופוסט-דוק ב-MIT. מחקרו, העוסק בכלכלה פוליטית, מתמקד בשימוש בכלים כלכליים כדי להבין כיצד נורמות ודעות משתנות. מאמרו אשר חוקר את ההשפעה של צריכת חדשות בפייסבוק התפרסם השנה ב- American Economic Review לקריאת המאמר לחצו כאן

 

 

 

ד"ר אירית בלאס - זמן ומרחב במשטרי חירום: המקרה של בתי המשפט הצבאיים בישראל, 1966-1948

מחקר

04.07.2021
ד"ר אירית בלאס - זמן ומרחב במשטרי חירום: המקרה של בתי המשפט הצבאיים בישראל
  • סוציולוגיה ואנתרופולוגיה

מיד עם קום המדינה, הוקם ממשל צבאי באזורים שבהם התגוררו מרבית התושבים הפלסטינים שנותרו בשטח מדינת ישראל. במסגרת הממשל הצבאי הוטלו על הפלסטינים מגבלות תנועה. מי שהפר את מגבלות התנועה הועמד לדין בבית משפט צבאי. בתי משפט אלו, שיעמדו במוקד ההרצאה, הם מקרה בוחן יחודי של מנגנון משפטי הפועל במסגרת משטר חירום. על פי רוב, למנגנונים אלו מאפיינים טמפוראליים מובהקים – הם משעים את זכויות הפרט לפרק זמן מסויים, כדי למנוע סכנה הצפויה להתרחש בעתיד. לעומת זאת, לבתי המשפט הצבאיים של הממשל הצבאי מאפיינים מרחביים מובהקים - הם השעו את זכויות הפרט באזור תחום, והשיתו אמצעי פיקוח מרחביים. המקרה מאפשר לבחון כיצד משטרי חירום מסוגים שונים מכוננים גבולות משתנים של שייכות לקהילה הפוליטית.

ד"ר אירית בלאס היא עמיתת פוסט-דוקטורט במרכז מינרבה לזכויות אדם באוניברסיטה העברית. את עבודת הדוקטורט שלה "רוקחים ריבונות: בתי משפט צבאיים בישראל 1948 - 1966" כתבה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, בהנחיית פרופ' יהודה שנהב. מחקריה של אירית עוסקים בסוציולוגיה של המשפט, ובאופן מיוחד בהפללה וענישה במסגרת משטרי חירום, בזכויות אדם, ובהיסטוריה של שיטות חקירה בישראל. אירית היא כלת מלגת נשיא אוניברסיטת תל אביב לפוסטדוקטורט בחו"ל לשנת 2021, ובשנה הבאה תהיה עמיתת פוסט-דוקטורט במכון לקרימינולוגיה באוניברסיטת אוקספורד.

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף