מחקרים

RESEARCH

מה מעניין אותך?

כל הנושאים
כלכלה
מדיניות ציבורית
מדע המדינה
סוציולוגיה ואנתרופולוגיה
עבודה סוציאלית
פסיכולוגיה

מחקר

03.01.2023
פרופ' אוריאל אבולוף - ילדים זה שמחה? ישראל, שאר העולם והקציצות של סבתא
  • מדע המדינה

מחקר

20.12.2022
פרופ' יצחק בן ישראל - חגיגת מצוינות במחקר: האם העולם באמת קיים - מסע מדעי-
  • מדע המדינה

 

ספרם של פרופ' יצחק בן ישראל וגיא פינקלשטיין עוסק בשאלה: עד כמה משפיעים ה״משקפיים״ שלנו על הדרך בה אנו רואים ומבינים את העולם? אין הכוונה כמובן למשקפי ראייה אלא להכרה האנושית: החושים והשכל, כלומר הסנסורים והמעבד (הפרוססור). אנו מרחיבים את הידע שלנו על העולם כפי שהוא משתקף בהכרתנו, וידע זה, בתורו, משנה את הצורה שבה אנו רואים את העולם. האם יתכן שכל מה שאנו חווים אין לו מקור בעולם החיצוני אלא שהוא מגיע מתוך ההכרה שלנו (כמו שקורה בוירטואל ריאליטי)? הניתן להוכיח את קיומו של עולם חיצון מחוץ להכרתנו? כדי לענות לשאלה זו, נציג את המידע שאספנו מתחום הפילוסופיה (במיוחד תורת ההכרה של קאנט) והפיזיקה החדשה (יחסות ותורת הקוואנטים) ואת ניסיוננו להביא הוכחה מודרנית לקיום עולם חיצון

אלוף במיל' פרופ' יצחק בן ישראל הינו ראש המרכז למחקר סייבר בינתחומי ע"ש בלווטניק וסדנת יובל נאמן באוניברסיטת תל אביב. במהלך שירותו הצבאי קיבל פעמיים את פרס בטחון ישראל ועמד בראש המחקר והפיתוח של צה"ל ומערכת הבטחון. ב-17 השנים האחרונות היה יו"ר סוכנות החלל של ישראל.

 

 

מחקר

04.04.2022
ד"ר מיכאל גלעד - כמה אנחנו צפויים?
  • פסיכולוגיה

בשנים האחרונות חלה עלייה בכמויות האינפורמציה הנצברות לגבי אינדיבידואלים (למשל, נתוני עתק של התנהגות ברשתות החברתיות), וחלו התקדמויות משמעותיות בשיטות חיזוי. התפתחויות אלו מעלות חששות לשימוש לרעה, אך צופנות בחובן גם פוטנציאל להבנה פסיכולוגית מדויקת יותר.
בהרצאה זו אציג מחקרים בהם עשינו שימוש בלמידת מכונה על מנת לנסות ולראות האם וכמה בני אדם צפויים. אסקור מחקרים בהם ניבאנו (ברמות משתנות של הצלחה): דכאון, נסיונות התאבדות, ציונים במבחני אינטליגנציה, עבירות טכניות של כדורסלנים, ואירועים גיאו-פוליטיים.

ד"ר מיכאל גלעד הוא מרצה בכיר בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה. הוא חוקר תהליכי קוגניציה ואינטראקציה סימבולית באמצעות מגוון מתודולוגיות (ניסויים התנהגותיים, בחינת פעילות מוחית, ניתוח שפה ונתוני עתק). תמה מרכזית של המחקר במעבדתו עוסקת ביכולת האנושית לדמיין ולנבא את העתיד. הוא זוכה פרס ה-RISING STAR של ה-ASSOCIATION FOR PSYCHOLOGICAL SCIENCE.

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף