מרכז אלרום

מרכז לחקר מדיניות ואסטרטגית אוויר וחלל
טקס חניכת מרכז אלרום

אוניברסיטת תל אביב וחיל האוויר השיקו לאחרונה את מרכז "אלרום" לחקר מדיניות ואסטרטגית אוויר וחלל באוניברסיטת תל אביב. המרכז החדש, שהינו הראשון מסוגו בישראל, ירתום את עולם המחקר והידע כדי לקדם תחומים מגוונים הנוגעים להתוויית מדיניות ואסטרטגית אוויר וחלל (Air And Space Power), במדינת ישראל.

 

נדבך נוסף בחזון האוניברסיטה

בטקס חניכת המרכז, שהתקיים באוניברסיטת תל אביב, חתמו נשיא האוניברסיטה פרופ' אריאל פורת ומפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין על מסמך עקרונות משותף, שמדגיש כי "בכך נוצרה מסגרת מחקר רב תחומית לקידום הידע התיאורטי והמעשי בנושא מדיניות ואסטרטגיית אוויר וחלל, לעידוד קשרים פוריים בין התעשייה, עמותות וארגונים, גופי ממשל ומערכת הביטחון לבין האקדמיה, לפיתוח ההוראה, ולפיתוח עתודה של חוקרים בתחום חשוב זה".

 

המרכז החדש הוא נדבך נוסף בחזון האוניברסיטה לקידום מחקר פורץ דרך, רב תחומי, המשלב את מיטב החוקרים של האוניברסיטה יחד עם התעשייה עתירת הידע והקהילה. מרכז זה מצטרף למרכזים רב תחומיים אחרים אשר הוקמו במהלך השנה האחרונה, בהם המרכז לחקר מגפות, המרכז לחקר שינוי האקלים, המרכז לבינה מלאכותית ומדעי הנתונים, והמרכז לחקר הזדקנות.

 

הקמת המרכז מהווה נדבך משמעותי גם בחזון חיל האוויר להקים תשתית לאומית-מחקרית-אקדמית בתחום עוצמת אוויר וחלל, על מנת לרתום את הידע המדעי לתועלת חיל האוויר, לעידוד החשיבה היצירתית, החשיבה הביקורתית ולהאצת קליטת חדשנות בתפיסות העולם של חיל האוויר.

 

עתודה של חוקרים וחוקרות בתחום אוויר וחלל

בראש המרכז יעמוד פרופ' אביתר מתניה, לשעבר מייסד וראש מערך הסייבר הלאומי של ישראל, וכיום ראש התוכנית הבינלאומית לסייבר, פוליטיקה וממשל באוניברסיטת תל אביב. מרכז המחקר ישלב מחקר תיאורטי עם מחקר יישומי ויפעל במסגרת הפקולטה למדעי החברה ע"ש גרשון גורדון, אך יערב גם חוקרים מהפקולטות להנדסה, מדעים מדויקים ורפואה ויהווה תשתית לקידום מחקר רב תחומי בנושאי אוויר וחלל.

 

במסגרת זו, המרכז יפתח, לאורך זמן, עתודה של חוקרות וחוקרים וימסד בישראל עיסוק אקדמי שיטתי בנושא. המרכז אף יעודד סטודנטיות וסטודנטים להתמחות בתחום אוויר וחלל, הן סטודנטים המשתייכים לעמותות וארגונים, גופי ממשל ומערכת הביטחון, והן סטודנטים המעוניינים להשתלב בתעשייה בתחומים חשובים אלה.

 

בחיל האוויר המרכז לחקר מדיניות ואסטרטגית אוויר וחלל יסייע לפתח את תשתית הידע האקדמי בחיל. המחקרים האקדמיים שיבוצעו במרכז עשויים לסייע לפיתוח והתאמה של תפיסת ההפעלה ותורות הלחימה של החיל, וכן של תהליכי בניין הכוח החילי. כך גם כלים מתודולוגיים לחשיבה אווירית מקצועית, מופשטת ומעשית שיפותחו בידי חוקרי המרכז. מרכז המחקר יהווה כבר בעתיד הנראה לעין, מוקד לשיתוף פעולה מחקרי  בין לאומי עם מוסדות אקדמיים, מכוני מחקר וחילות אויר מהעולם.

 

"להבטיח את מעמדו של חיל האוויר כחיל המוביל בעולם"

"תחום האוויר והחלל הוא חשוב ומבטיח מבחינה חברתית ומדעית. באוניברסיטת תל אביב יש חוקרות וחוקרים רבים העוסקים בתחום זה מנקודות מבט שונות ומגוונות, והמרכז החדש שהקמנו יתרום רבות לקידום ופיתוח התחום הן במחקר והן בהוראה", אומר פרופ' אריאל פורת ומוסיף "לאוניברסיטת תל אביב שיתופי פעולה מחקריים רבים עם התעשייה ועם גופים ציבוריים. אלו משביחים את המחקר והופכים אותו לרלוונטי יותר. במרכז החדש שהקמנו ייקחו חלק גורמים רבים נוספים, הבאים מהתעשייה ומהאקדמיה בארץ ובעולם, וכך יקדמו את חקר האוויר והחלל".

 

"כבר היום אנחנו פורצי דרך וחלוצים במגוון רחב של נושאים מבצעיים, שרובם ככולם התפתחו לאור אתגרי 'השכונה' המזרח תיכונית. כך, ביחד עם גופי המודיעין, הכוח האווירי הופך למענה המרכזי באתגרי הביטחון. בבואנו להרים מבט לעשורים הבאים, אנו נדרשים ליותר מתחקיר איכותי. אנחנו מחויבים להרחיב העיסוק לעולם האקדמי, לשיטות המחקר שהתפתחו באקדמיה הישראלית, באוניברסיטת תל אביב. פתיחת המרכז לחקר מדיניות ואסטרטגית אוויר וחלל שמשלב נשות ואנשי אקדמיה ואנשי חיל האוויר הוא הפיכת חזון למציאות. זהו צורך ממשי הנובע מהעלייה במורכבות שדה הקרב והאתגרים המבצעיים, שמחייבים את אנשינו למטען ידע צבאי עמוק יותר במטרה להמשיך להבטיח את מעמדו של חיל האוויר כחיל מוביל בעולם", מסכם אלוף עמיקם נורקין.

 

קול קורא 2022

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
לראש הדף