התגובות ב-2 הצדדים, הישראלי והפלשתיני, לפיגוע בתל-אביב

פרופ' אמל ג'מאל, ראש התכנית לתקשורת פוליטית למנהלים באונ' תל-אביב

25 ינואר 2015
התגובות ב-2 הצדדים, הישראלי והפלשתיני, לפיגוע  בתל-אביב

רן : שלום לפרופ' אמל ג'מאל, ראש התוכנית לתקשורת פוליטית למנהלים באוניברסיטת תל אביב.
פרופ' אמל ג'מאל : שלום. שלום רן.
רן : תגיד, להגיד שאבו מאזן טרוריסט, זו הסתה לדעתך?
פרופ' אמל ג'מאל : שאלה טובה. תלוי מי אומר את זה כמובן, ודבר שני...
רן : מי שאומר הם מנהיגים ישראלים, שאני ואתה מכירים אותם.
פרופ' אמל ג'מאל : כן, אני חושב שזה כן הסתה. אין ספק שזה הכללה דבר ראשון דבר שני זה האשמה שאיננה מתבססת על שום עובדה לאורך ה... לפחות מאז נחתם חתימת הסכם אוסלו. אבו מאזן תמיד היה מאז החתימה ועד היום נגד שימוש באלימות ונגד אפילו אינתיפאדה עממית, היו לו אמירות מאוד מפורשות כנגד אינתיפאדה מהסוג הזה, ולכן האשמה מהסוג הזה בודאי איננה מתיישבת עם העובדות הבסיסיות של...
רן : ולהגיד שהפיגוע בתל אביב היום הוא תגובה טבעית לפשעים של הכיבוש וככה להצדיק בעצם את הפיגוע, כמו שאמרו בחמאס היום בבוקר, זו הסתה?
פרופ' אמל ג'מאל : לא, אבל יש הבדל, יש הבדל גדול מאוד בין מה שאמר החמאס לבין מה שאומר אבו מאזן. בהחלט כל הצדקה של מעשה כזה הוא הסתה, בודאי, ומעשים מהסוג הזה, ועמדת החמאס שונה באופן עקרוני מעמדתו של אבו מאזן, לכן ההבחנה היא חשובה בהקשר הזה, והטענות המופנות כלפי אבו מאזן, מה שאמר ראש הממשלה נתניהו, מה שאמר שר החוץ, מה שאמר בנט, שר הכלכלה, ללא ספק הן אמירות שאינן מבוססות על שום מידע מבוסס ביחס לאמירותיו של אבו מאזן, אם זה בפומבי ואם זה בשיחות סגורות. אני חושב שהם נובעות מסיבות אחרות לגמרי, וחבל שהדברים נאמרים בנסיבות טראגיות כאלה.
רן : אוקיי, תראה, למה מנהיגים עולים עם אוקטבות בצליל וגם בתוכן, אנחנו יכולים להבין, הרי גם אם לא תמיד אנחנו נצדיק את זה, אבל לפי הבנתך מילה משולהבת של פוליטיקאי שווה אצבע שלוחצת על ההדק? כלומר ההסתה אכן פועלת על מפגע או שזה הרבה יותר מורכב?
פרופ' אמל ג'מאל : לא, זה יותר מורכב. אין ספק שמילים הורגות, אנחנו יודעים את זה מההקשר הישראלי, רצח רבין, אנחנו יודעים את זה מהקשרים אחרים. ודאי שאמירות כאלה ואחרות של מנהיגים עשויות להיות מתורגמות על ידי אנשים משוגעים למעשים ולטבח, ואנחנו יודעים את זה ממקומות אחרים גם באיזורינו וגם באיזורים אחרים, לכן אני חושב שמנהיגים צריכים להיות מאוד זהירים במה שהם אומרים והם מסמנים את הקו, הם מסמנים את הכיוון, ולכן האמירות האלה של ראש הממשלה כמובן באות ממניעים שלדעתי באות לסמן עמדה שקשורה לאידיאולוגיה של המפלגה שהוא מייצג, מצד אחד, ומצד שני לבחירות בישראל.
רן : הדברים האלה נחקרו? כל מה שקשור להשפעה של מנהיגים על מפגעים ומפגעים פוטנציאלים.
פרופ' אמל ג'מאל : תראה לא ממש נחקרו לעומק, אבל אנחנו יודעים ששפה כן משחקת תפקיד. מה שנאמר על ידי מנהיגים, מה שנאמר על ידי מובילי דעת קהל הם חשובים, הם משפיעים בצורה כמעט ישירה על התנהגותם של בני אדם, אחרת לא היו פרסומות באמצעי התקשורת. אנחנו יודעים שהשימוש בסלבריטאים ומנהיגי דעת קהל כאלה ואחרים על מנת לשכנע אנשים לנהוג בצורות מסוימות בתחום ה... הוא רלוונטי גם בתחום הפוליטי, אנחנו יודעים את זה ממלחמת העולם השניה, ואנחנו יודעים את זה ממלחמות אחרות, אחרת מדינות לא היו מציבות עיתונאים ביחידות צבאיות על מנת לעצב דעת קהל התואמת את עמדתם, גם אחרת לא היו מדינות לא היו משתמשות באמצעי תקשורת על מנת לעצב דעת קהל אוהדת במדינות זרות, ה- בי.בי.סי אחת מהן.
רן : אם אתה היית צריך לנחש מה פעל יותר מכל אותו חמזה מוחמד חסן, אותו דוקר היום בתל אביב, מה היית שם במקום הראשון? מצב כלכלי אולי? אבטלה? לחץ ביטחוני? סגר על השטחים? אובדן יקיריו בפיגוע אולי? אם זה היה דבר כזה.
פרופ' אמל ג'מאל : אני חושב, תראה אף אחד לא ישב במוחו של אדם במעשהו הטראגי הזה והמטורף הזה. קשה מאוד לדעת, אבל אין ספק שאנחנו יכולים להפריד בין סיבות מבניות שהן סיבות קבועות לבין סיבות, מניעים מיידיים ואישיים. אין ספק שלכיבוש, להתנהלות של הצבא בשטחים, להתנהלות של מתנחלים, להתרחבות הדמוגרפית והגיאוגרפית של התנחלויות וכן הלאה, זה מניע מבני מאוד מאוד מבוסס שהוא חלק אינטגרלי של הסכסוך, וכמובן זה מזין פעולות פלשתיניות שגוררות תגובות של הצבא, ולפעמים התגובות האלו הם גובות חיי אדם של קרובים של אנשים שלוקחים את הנשק לידיים כתגובה, ולכן המניעים האישיים גם משחקים פה תפקיד. עכשיו הנסיבות האישיות של האדם הזה לא ידועות לי, אבל אנשים מונעים על ידי נסיבות וכאשר יש אידיאולוגיה ויש שיח של מנהיגים שמעודד מעשים מהסוג הזה והאמירה של החמאס היא ללא ספק באה בכיוון הזה, אז אנשים לוקחים נשק לידיים ומשתמשים בו, והנשק יכול להיות נשק חם ויכול להיות נשק קר.
רן : הרשות כמו שאולי שמעת לא כל כך התייחסה לפיגוע הזה, לא יצאה תגובה רשמית ממש מסודרת מכיוונם, זה בגלל שבמושגים של נפגעים זה פיגוע מוגבל מאוד לדעתך? או פשוט כדי לא לתת דלק לימין בבחירות האלה.
פרופ' אמל ג'מאל : גם וגם. אין ספק שאירוע כזה מתייחסים עליו בדרך כלל. אני הסתכלתי על העיתונות הפלשתינית אחרי הפיגוע ובאמת לא ראיתי התייחסות ממשית לנושא, אני מתאר לעצמי שתהיה התייחסות מחר, כחלק מהדיווחים שלכם על מה שקורה בישראל. מצד שני באמת הם יודעים שהתגובות הישראליות המיידיות פועלות לטובת הימין בישראל ולכן תגובה פלשתינית כלשהי גם של גינוי תפעל לטובת מפלגות הימין, מצד אחד. מצד שני יש כאלה שיגידו שזה ענין שקשור באמת לגורמים מבניים, כפי שאמרתי קודם, ושישראל אחראית על מה שקורה בשטחים ולכן אין להאשים את הרשות הפלשתינית בכלל במה שהתרחש.
רן : פרופ' אמל ג'מאל, תודה רבה לך על המילים האלה. ראש התוכנית לתקשורת פוליטית למנהלים באוניברסיטת תל אביב.
פרופ' אמל ג'מאל : תודה רבה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive