ההכנות לקראת הבחירות לנשיאות בארה"ב

פרופ' יוסי שיין ראש החוג למדע המדינה הפקולטה למדעי החברה-אונ' ת"א:שמות המתמודדים האפשריים.

18 ינואר 2015
ההכנות לקראת הבחירות לנשיאות בארה"ב

מראיין : עכשיו נעלה על ראש שמחתנו את בחירות נובמבר 2016 בארה'ב, שכמו שזה נראה כרגע, הולכות להרגיש כמו דה ז'ה וו עם הרבה מאד שמות מוכרים, מיט רומני, האיש שהפסיד פעמיים, פעם אחת למקיי בפריימריז הרפובליקנים ב-2008 ואז לאובמה בבחירות לנשיאות ב-2012, מאותת ברצינות שהוא שוקל להתמודד גם בפעם השלישית. מולו מתחממת על הקוים הילרי קלינטון, גם היא אחרי שהפסידה בפריימריז 2008. אמרנו דה ז'ה וו, בוא נזכיר את השם בוש. ג'ד בוש, האח והבן, מתכוון גם הוא להתמודד. שלום לפרופ' יוסי שיין, ראש החוג למדעי המדינה באוני' ת''א. בוא נדבר, קודם-כל, על מיט רומני. זה לא קורה יותר מדי פעמים שמועמד שמפסיד בבחירות הכלליות, חוזר ומתמודד שוב. זה בטח הפתיע איזה כמה פרשנים.
פרופ' יוסי שיין : קודם-כל, אנחנו לא יודעים. אנחנו נראה מה קורה. אנחנו נמצאים, כפי שאמרת, שנתיים לפני הבחירות, אנחנו נמצאים חודשיים לפני הבחירות.
מראיין : אז יהיו עוד כמה מערכות בחירות עד אז.
פרופ' יוסי שיין : שם אנחנו נמצאים שנתיים. כמו שאתה יודע, כמו שאתם יודעים, בארה''ב, הבחירות הם באמת איזה מסע מפרך שלוקח למועמדים להתארגן אליו מבחינה לוגיסטית ובעיקר מבחינה כלכלית כספית, לגייס סכומי עתק בתוך המערכת האמריקאית. צריך כמובן לחצות את אמריקה לאורכה ולרוחבה, בתוך תהליך של פריימריז מאד מאד מעיק. ולכן הסוגיות האלה מאד.. כולם מתארגנים, בונים להם מטות, בוחנים, כפי שהם אומרים, את האפשרות לרוץ. ולכן אף-אחד עוד לא הצהיר בצורה ברורה, שהוא או היא רצה לתוך הבחירות האלה. יש עוד הרבה זמן. אבל תוך שנה, בדיוק שנה מעכשיו, כולם כבר יהיו בתוך המירוץ. כי באמת מתחילים הפריימריז ומתחילים כבר כל אותם בחירות קטנות כאלה, לא חשוב כרגע.. בינואר הבא, אנחנו כבר נראה שדברים מתחילים לקרות. או במרץ הבא, אנחנו כבר נראה שהכל לוהט. או באפריל, כבר ראינו שיש פרונט ראנרס וידעו מי הוא. ביוני כבר יהיו ידיעות מוחלטות ולקיץ כבר יהיו קונבנקשנס. כך שהמירוץ הזה הוא מירוץ שעכשיו רק מתחיל להתחמם. ומתחילים בעיקר לעצב לא רק את המטות, את הלוגיסטיקה ואת הכסף, אלא גם לחשוב באיזה נושאים יתמקדו, כי זה מאד מאד חשוב באיזה נושאים יתמקדו. וכפי שאנחנו יודעים, בפוליטיקה, לעיתים גם קשה למצוא את הנושא הממקד, כי דברים יכולים לקרות..
דוריה למפל : אבל, רגע, אתה לא חושב, אפרופו רומני ואפרופו בוש, שתיכף נדבר גם עליו. אתה לא חושב שלרפובליקנים יש טראומה מהפעם הקודמת, מהפיאסקו של המועמדים שנשרו בזה אחר זה?

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive